www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 23. února 2024, Svátek má Svatopluk, zítra Matěj

Mistrovství světa

ME

MČR a RSS

Ostatní soutěže

Autosport.cz

Tropheé Andros: Dayraut s Fábií opět nejlepší...

9. prosince 2009 • 11:00

Do úvodního závodu 21. sezóny Tropheé Andros vykročil dle všeobecných očekávání nejlépe loňský mistr této série – Jean Philippe Dayraut. Jeho hlavní soupeři jsou mu ale velmi blízko.

Val Thorens i v letošním roce hostilo úvodní závod Tropheé Andros, který v sobotu ovládl Jean Philippe Dayraut a v neděli Alain Prost. Pořadatelům se po počáteční skepsi podařilo připravit kvalitní povrch tratě, která leží 2.200 metrů nad mořem. Trať byla oproti minulosti zkrácena měří z 980 na 760 metrů a současně patří v seriálu mezi rychlejší.

Volný i úvodní měřený trénink jasně ukázaly, že na čele mnoho změn čekal nelze. Dayraut i přes zátěž 20 kg (tu do prvního závodu veze loňský mistr, pokud mistr titul obhájí, je zatížen 40 kg, zátěže se zbaví v případě, že v hodnocení dne nedosáhne na pódium) dokázal, že i letos se sním musí počítat. Skvěle se prezentoval i Lagorce a Dubourg.

V kvalifikačních jízdách byl Dayraut vynikající, nedělal chyby a v druhém kvalifikačním tréninku znatelně zrychlil, díky tomu kvalifikaci vyhrál. Druhý Dubourg pokazil druhý kvalifikační trénink a proto nemohl útočit na Dayrauta. Překvapení svým třetím místem přichystal divákům Riviere. Za ním se seřadili další ostřílení jezdci: Balas, Prost, Panis a Lagorce.

---

1. finále Elite 1 – pořadí v cíli: Lubrano, Pernaut, Chianale

2. finále Elite 1 – pořadí v cíli: Knapick, Desmonnet, Pernaut

1. finále Elite Sup 1 – v úvodu se do vedení dostal Dubourg, ale postupně se propadl až na třetí pozici, když se před něj dostal druhý Thoral a vítězný Balas. Panis odjel s Fábií jen dvě kola a poté odstoupil. Balas měl před Thoralem v cíli náskok více než 10 vteřin. Velký rozdíl byl i mezi Thoralem a Dubourgem.

2. finále Elite Sup 1 – v tomto finále to zajiskřilo již v první zatáčce po startu, když se srazil Prost s Demoustierem (loni oba jezdili vrcholnou verzi Toyoty Auris). Jejich vozy byly tak poškozené, že pro ně závod skončil. Po restartu se na čele utrhl Dayraut a dojel si pro vítězství. O druhou příčku již v druhém kole připravil Lagorce Riviereho.

Sobotní bodové hodnocení: Dayraut (Škoda Fabia) 80 bodů, Dubourg (Renault Clio) 75, Ballas (Toyota Auris) 74, Riviere (Fiat Stilo) 73, Lagorce (Renault Clio) 70, Thoral (Toyota Auris) 69, Panis (Škoda Fabia) 67, Prost (Dacia Duster) 66.

---

Nedělní kvalifikace byla pro Dayrauta z důvodu velkého dovážení značně obtížná, přesto byly jeho časy skvělé. Nestačily ale na Lagorceho a Prosta. Alain Prost si po neúspěšné sobotě spravil náladu a v kvalifikaci zvítězil. Kvalitní výkony nabízeli i čtvrtý Panis a pátý Dubourg.

1. finále Elite 1 – Demoustier, Marie, Barbieri

2. finále Elite 1 – Lemonnier, Lubrano, Chianale

1. finále Elite Sup 1 – první finále bylo jednoznačnou záležitostí Oliviera Panise, který si po desíti kolech dojel pro bezpečné vítězství. zbývající místa na pódiu si pro sebe rezervovali druhý Knapick a třetí Pernaut.

2. finále Elite Sup 1 – druhé finále se stalo ozdobou celého víkendového programu. Z první řady odstartoval Prost a Dayraut a předváděli krásný souboj, který trval celých devět kol. V desátém Dayraut takticky zvolnil a úmyslně se nechal předjet hned čtveřicí svých soupeřů. Zdánlivě nelogický krok měl jednoduché vysvětlení – zůstat v hodnocení dne mimo první tři místa a zbavit se dovážení. Tento plán Dayrautovi přesně vyšel. Vítězství tedy získal Prost, ale jak to vypadalo dále? Od druhé místo bojoval Dubourg s Balasem. Dlouho byl úspěšnější Dubourg, ale v posledním kole Balas využil situace, kdy Dayraut úmyslně propadal zpět a Dubourga předjel.

Nedělní bodové hodnocení: Prost (Dacia Duster) 80, Panis (Škoda Fabia) 74, Knapick (BMW 1) 71, Dubourg (Renault Clio) 71 bodů, Lagorce (Renault Clio) 70, Dayraut (Škoda Fabia) 70, Balas (Toyota Auris) 70, Thoral (Toyota Auris) 67.

---

Průběžné bodové hodnocení po 1. závodě:
1.Jean Phillipe Dayraut150 bodů
2.Alain Prost146
-.Jean-Baptiste Dubourg146
4.Bertrand Balas144
5.Olivier Panis141
6.Franck Lagorce140
7.Benjamin Riviere139

8.

Didier Thoral136
9.Gerald Fontanel125
-.Pierre Llorach125

Druhý závod se pojede ve středisku Grandvalira (Andorra) ve dnech 12.-13. prosince 2009.

Mgr. Jaroslav Hanus ; AutoSport:CZ
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
09.12.2009 16:19
Pluto - moderátor
To je spíš debata do fóra než sem...
09.12.2009 16:07
Plhus
Ups... tak jinak: napadlo mě,že jak pojedem z Monte,že se můžem na něco takového stavit... co říkáte?
09.12.2009 16:03
Pluto - moderátor
Plhusi, tu informaci jsem zatím říkal jen tobě a Nedbisovi, pro ostatní to zatím mělo být překvapení...
09.12.2009 16:00
Plhus
Líbí se mi Plutův návrh navštívit tuto akci při cestě z Monte!
09.12.2009 15:19
Mirekfric
Auta na první a třetí fotce jsou ta elektrická?
toplist