Dnes je 23. dubna 2024, Svátek má Vojtěch, zítra Jiří

Mistrovství světa 2014

Nejlepší výsledek Madse Ostberga na Citroënu

10. června 2014 • 08:00

Po dvou třetích místech ve Švédsku a Portugalsku dosáhli Mads Ostberg a Jonas Andersson na Rally Sardinie nejlepšího umístění sezony, když dojeli na druhém místě. Khalid Al Qassimi a Chris Patterson vybojovali jejich první body sezony na Citroënu DS3 WRC.

Khalid Al Qassimi - Chris Patterson (Citroën DS3 WRC) - Rally Italia Sardegna 2014

Po dobrých výkonech během prvních dvou dnů rally se piloti Citroënu Racing probojovali až k nedělním dobrým umístěním. Program posledního dne zahrnoval jen 50 km měřených úseků před vyvrcholením v Alghero. Kris Meeke vyjížděl na trať jako druhý s nezáviděníhodným úkolem vymetat trať od uvolněné šotoliny mimo ideální stopu. Jeho jediným úkolem bylo dojet do cíle a získat co nejvíce zkušeností. Díky pravidlu Rally2 se v sobotu vrátil do soutěže a nakonec získal cenné body pro Citroën Total Abu Dhabi World Rally Team.

Poslední čtyři rychlostní zkoušky byly velikou šancí pro Madse Ostberga, který zajel jeho nejlepší výsledek na DS3 WRC. V této fázi rally do hry vstoupila strategie volby pneumatik mezi hlavními soupeři (dvě měkké pneu Michelin a čtyři tvrdé, což byla jiná volba než pět tvrdých, které měli soupeři), díky čemuž Ostberg nedal šanci k návratu Latvaly a poslední kilometry už jel bez tlaku.

Skončil pátý na Power Stage a v konečném pořadí druhý. Je to jeho třetí podium v pěti rally, v celkovém hodnocení světového šampionátu je třetí po šesti odjetých rally z 13.

Díky práci inženýrů v Citroën Total Abu Dhabi World Rally Teamu zaznamenal Khalid Al Qassimi nejlepšího výsledku sezony, když dojel na 10. místě a získal bod do mistrovství světa. Při debutu Citroënu DS3 R5 v mistrovství světa potvrdil naděje do něho vkládané. Tento model byl zákaznickým závodním oddělením Citroën Racing svěřen do rukou Sébastiena Chardonneta a Thibaulta De la Haye, šampionů WRC3 a vítězů Citroën Top Driver série, kteří oslavili debut druhým místem ve WRC2!

Úspěšný víkend završil Thomas Pletka vítězstvím v kategorii dvoukolek na Citroënu DS3 R3T. Další díl mistrovství světa v rally se jede 26. - 29. června v Polsku.

Co také řekli?

Mads Ostberg: „Podařilo se nám srovnat se co do rychlosti s našimi soupeři. Když jsme startovali v neděli ráno, říkali jsme si, že druhé místo by nebylo špatné. Přijali jsme dobrou strategii s volbou pneumatik, což nám pomohlo upevnit naši pozici. V Citroënu DS3 WRC se cítím stále lépe a lépe. Moje důvěra v auto stále roste a daří se mi jezdit rychleji bez zbytečných rizik. Musíme pracovat dál, abychom se ještě zlepšovali. Další cíl? Posunout se ještě o jedno místo.“

Kris Meeke: „Rally začala dobře. Měli jsme dobrou rychlost, než přišly problémy s alternátorem. Pak jsme museli nuceně pauzírovat a vrátit se až díky Rally2. V sobotu ráno jsme proto vyráželi na trať jako první. Bylo to obtížné v těchto podmínkách, ale bylo to zároveň užitečné. Doufám, že mi ty zkušenosti k něčemu budou v budoucnosti.“

Khalid Al Qassimi: „Byla to hodně obtížná rally. Rychlostní zkoušky byly hodně tvrdé. Pro auta i posádky. Přizpůsobili jsme nastavení auta po první části rally. Změny se nám vyplatily právě v sobotu odpoledne. Zajížděli jsme lepší časy, i když jsme vymetali trat. Inženýři odvedli skvělou práci. Dobře porozuměli tomu, co potřebuji, abych se cítil dobře v DS3 WRC.“

Sébastien Chardonnet: „Citroen DS3 R5 pracoval dokonale. Během tohoto víkendu jsem se hodně dozvěděl od technického týmu. Udělali jsme to, co jsme si předsevzali. Byl to perfektní víkend. Dokonce jsme byli schopní začít pracovat více do hloubky na nastavení auta, a abychom mohli získat co nejvíce zkušeností pro zbytek sezony.“

Marek Nawarecki (zastupující šéf Citroën Racing Team): „Byla to velmi intenzivní rally pro Citroën Racing. Tým byl po celý víkend jednotný. Prokázal sílu tak, že jsme byli schopní dělat správná rozhodnutí a dát našim posádkám možnost, aby předvedly to, co v nich je. Madsovi se podařilo překonat všechny překážky a zajel nádherné druhé místo. Navzdory problému s alternátorem na jeho autě, Kris byl schopen zužitkovat své zkušenosti a dojet zbývající kilometry do cíle. Khalid se hodně zlepšil v tom, aby pochopil, co je potřeba na různé trasy. Jeho desáté místo je velkou odměnou. A nakonec můžeme oslavit nádherný debut Citroënu DS3 R5. Byl to jeho první start v mistrovství světa a také na šotolině vůbec. Sébastien Chardonnet odvedl perfektní výkon a navíc byl schopný sdílet hodně informací s jeho inženýry. Skončil druhý ve WRC2 a pro celý tým kolem R5 je to velice slibný start.“