www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 26. října 2020, Svátek má Erik, zítra Šarlota

Mistrovství světa

ME

MČR a RSS

Ostatní soutěže

Autosport.cz

Mistrovství Evropy

SOUHRN: Start obnoveného mistrovství Evropy pro Lukjaňuka

26. července 2020 • 23:00

Loňský evropský vicemistr Alexej Lukjaňuk si dojel pro prvenství v prvním podniku letošního reorganizovaného seriálu FIA ERC. Italská Rally di Roma Capitale byla první mezinárodní soutěží v kalendářích FIA od vypuknutí koronavirové krize na jaře letošního roku a dlouho očekávaný restart motoristické sezony na start přilákal atraktivní startovní pole.

Alexej Lukjaňuk – Dmitrij Eremjev (Citroën C3 R5), Rally di Roma Capitale 2020

To obsahovalo jak pravidelné účastníky evropského či domácího, italského seriálu, tak výjimečně mimo soutěž jedoucí posádky na továrních speciálech WRC. První den jednoznačně ovládl Lukjaňuk, který se po loňské rozpačité sezoně již s Citroënem C3 R5 a týmem Saintéloc evidentně sžil – v sobotu ovládl všechny vložky a vybudoval si důležitý náskok před loňským vítězem římské rally, Giandomenicem Bassem. Ten letos přesedl do Volkswagenu Polo, primárně se však soustředil na domácí mistrovství. Situaci mu hned z kraje ulehčil Andrea Crugnola, který havaroval na úvodním testu. Rally kvůli zablokované trati nabrala hodinový skluz, a když na RZ 2 podobně nešťastně boural i tovární jezdec M-Sportu Adrien Fourmaux, byly z toho najednou hodiny dvě. První etapa tak ubíhala jen velmi pomalu a poslední posádky dojížděly oproti plánu až za šera. To se však netýkalo samotné špičky, do níž se po sobotních šest erzetách připojil mladý Oliver Solberg, po první etapě průběžně na třetím místě.

Druhá etapa přinesla neobvyklý trojitý průjezd třemi měřenými testy, dramatické okamžiky podobné těm sobotním se už ale nedostavily. Jediným dramatem na špici byl souboj mezi Craigem Breenem, jenž letos startuje v ERC s vozem Hyundai v rámci vývojového programu indické pneumatikárny MRF, a Simonem Tempestinim na Škodě Fabia R5. Rumunský jezdec s italskými kořeny v neděli tahal za delší konec provazu, nicméně jezdecká chyba jej nakonec odeslala na konečné páté místo za irského pilota. Tempestini nakonec bral také druhé místo mezi juniory kategorie ERC1J za vítězným Solbergem, třetí při debutu s vozem R5 skončil úřadující šampion juniorských dvoukolek Efren Llarena ze Španělska.

V kategorii ERCJ3 od startu po většinu závodu úřadoval Ken Torn s Fordem Fiesta Rally4, celou dobu měl ale za zády Pedra Antunese se zbrusu novým Peugeotem 208 Rally4. Portugalec se na začátku poslední sekce přece jen dostal do vedení, leč na poslední zkoušce havaroval a prvenství si tak z Itálie přece jen odváží Estonec Torn. V klasifikaci ERC2 si pro vítězství dojel Zelindo Melegari, který se vrátil do závodního vozu poprvé po devíti měsících od hrozivé havárie na Barum rally. Pro tento povedený comeback se vrátil zpět ke svému osvědčenému Subaru. Na druhém místě dojel Andrea Mabellini s Abarthem 124 RGT, třetí skončil náš Petr Nešetřil s Porsche.

Kromě něj se Rally di Roma Capitale účastnili ještě další dva jezdci z Česka. Filip Mareš si v Římě vybíral svou odměnu za loňské umístění v juniorském mistrovství, průběh soutěže si ale jistě představoval jinak. Po velké havárii na kvalifikační zkoušce se sice týmu podařilo novou fabii rychle zprovoznit, Mareš ji ale opět poslal mimo trať hned na RZ 1, což mu na jistotě do dalšího průběhu nepřidalo. Do tempa se dostal až v neděli, v cíli mu nakonec patřilo konečné osmé místo. Ještě hůř ale dopadl Erik Cais, který při debutu v ERC novou Fiestou R5 Mk II připravil hned na úvodní vložce o pravé zadní zavěšení. Zlínský jezdec se do rally vrátil až po restartu, aby alespoň na nedělních zkouškách nabral nové zkušenosti.

Po opožděném úvodu se mistrovství Evropy rozjíždí do velkého tempa, další soutěž bude následovat už za tři týdny, kdy se přesune na rychlé šotoliny pobaltské Rally Liepaja.

Rally di Roma Capitale 2020
1.Alexej Lukjaňuk-Dmitrij EremjevRUSCitroën C3 R51:58:57.0
2.Giandomenico Basso-Lorenzo GranaiITAVolkswagen Polo GTI R85+16.1
3.Oliver Solberg-Aaron JohnstonSWE/IRL Volkswagen Polo GTI R85+1:03.21. ERC1J
4.Craig Breen-Pul NagleIRLHyundai i20 R5+1:57.0
5.Simone Tempestini-Sergiu ItROUŠkoda Fabia R5+1:58.32. ERC1J
6.Efrén Llarena-Sara FernandezESPCitroën C3 R5+2:15.93. ERC1J
7.Grégoire Munster-Louis LoukaLUX/BELHyundai i20 R5+2:20.54. ERC1J
8.Filip Mareš-Radovan BouchaCZEŠkoda Fabia R5 evo+2:26.0
9.Rudy Michelini-Michele PernaITAVolkswagen Polo GTI R5+2:31.9
10.Emil Lindholm-Mikael KorhonenFINŠkoda Fabia R5 evo+2:54.05. ERC1J

-hof- ; AutoSport.CZ
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist