www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 6. prosince 2022, Svátek má Mikuláš, zítra Ambrož

Mistrovství­ světa

ME

MČR a RSS

Ostatní­ soutěže

Autosport.cz

Mistrovství­ Evropy

SOUHRN: Rally Islas Canarias vyhrál Nil Solans

16. května 2022 • 18:00

Po dvouletém provisoriu způsobeným covidem se Rally Islas Canarias vrací zpět do svého jarního termínu a stává se tak prvním asfaltovým, ale zároveň celkově třetím závodem letošního mistrovství Evropy. Průběh soutěže můžete sledovat ŽIVĚ společně se serverem AutoSport.CZ.

Online výsledky - Diskuse k soutěži - Základní informace k Rally Islas Canarias

Nil Solans - Marc Martí (Volkswagen Polo Gti R5) - Rally Islas Canarias 2022

Španělský jezdec Nil Solans dokázal zvítězit v Rally Islas Canarias a připsal si tak letos již druhé vítězství v soutěži ME. Neskutečně vyrovnaný souboj o druhé místo musel rozhodnout až Llarenův rychlejší čas na RZ 2, který tím přeskočil povětšinu závodu rychlejšího Yoanna Bonata.

Letošní ročník mistrovství Evropy se nese ve znamení slabšího jezdeckého obsazení a nejinak tomu bylo i na Kanárských ostrovech. Chyběla řada velkých jmen z poslední minulosti jako Alexey Lukyanuk, Andreas Mikkelsen či Craig Breen. I tak se sešla zajímavá jezdecká sestava a bylo se nač dívat.

Kanárská soutěž se po dvou covidových ročnících vrátila do obvyklého květnového termínu. Kvůli změně promotéra musel organizátor přistoupit ke změně formátu, jako jediná soutěž v celém šampionátu však dostala povoleno končit už v sobotu. Čtvrteční kvalifikační zkoušku vyhrál domácí matador Luis Monzón, o druhou příčku se podělili týmoví kolegové Simone Campedelli a Efrén Llarena, který jen předeslal závěrečné výsledkové drama. Samotná soutěž začala ve čtvrtek „blbákovskou“ superspeciálkou kolem fotbalového stadionu v Las Palmas. Pár retardérů, čtyři zatáčky a motání se kolem sudů, to vše na studených pneumatikách - krásný předpoklad pro to zde ztratit soutěž. Čtyřkolkáři vše celkem zvládli, dvoukolkáři však měli problémy, hlavně s první zatáčkou. Právě v ní ztratil veškeré naděje na vítězství Jon Armstrong, když vycestoval mimo trať a zůstal viset kolama ve vzduchu. Než se podařilo chybu napravit, ztratil více než dvě a půl minuty. Hodně zde po chybě ztratil i spolufavorit ERC4 Laurent Pellier.

To pravé závodění začalo až na klasických pátečních zkouškách. Od začátku se jezdi přetahovali ve vteřinkách, až se postupně dostal to čela místní matador Luis Monzón, poprvé na této soutěži s vozem Škoda Fabia Rally2 Evo. Před svými pronásledovateli si držel několikasekundový nnáskok až do osudné RZ 9. Už na startu se mu dostal do pneumatiky šroub, který způsobil pomalý defekt. Monzón na něm ještě odstartoval, po pár stech metrech však pochopil, že je vše ztracené a svůj vůz s defektem odstavil. Do čela se tak dostal Nil Solans, vítěz prvního letošního závodu ME ve Fafe. I s přispěním místních firem se mu podařilo sehnat finanční prostředky na start a přestože s vozem proběhl jen jeden předzávodní test, od začátku patřil mezi nejrychlejší a po zásluze zvítězil. Jeho další účinkování v mistrovství Evropy je značně nejisté kvůli chybějícímu rozpočtu.

Dlouhou dobu se za Solansem držel Yoann Bonato. Vloni pravidelný účastník ERC letos ohlásil pouze velmi omezený program, po dvou neúspěších ve francouzském šampionátu si přijel na Kanáry spravit chuť. A skutečně se mu dařilo, až do samého konce bojoval s Efrénem Llarenou o stříbrnou příčku celkově. Ještě před posledním testem byl na tom Bonato líp o 0,7 vteřiny. Právě stejným rozdílem v opačném gardu skončila závěrečná zkouška a tak musely přijít na řadu pomocné kritéria. Se shodným cílovým časem nakonec ve prospěch Llareny rozhodl lepší dosažený čas na RZ 2.

Na čtvrtém místě dojel domácí šampion Enrique Cruz, který se sice stále držel na dostřel nejrychlejších, ospalý začátek páteční etapy se mu však dohnat nepodařilo. Pátý dojel Simone Campedelli, kterého nezbrzdily ani dvě havárie, ani nevhodně přidělené časy na RZ 3. Až intervence na poslední chvíli přiměla ředitele soutěže čas změnit, což Campedellimu pomohlo k pátému místu před Josepa Bassase. Za nimi dojel nejrychlejší RGT jezdec Manu Gigou následován Javierem Pardem, Simonem Tempestinim a Norbertem Herczigem. Smutný osud potkal Alberta Battistolliho, který sice dojel na pomezí top ten, při vážení před závěrečnou ČK byl mírně pod váhovým limitem a byl následně vyloučen. Po havárii skončil Grzegorz Grzyb, pěkně rozjetou soutěž si havárií pokazil i Simon Wagner, který si vše aspoň vynahradil vítězstvím na power stage.

Kategorii ERC Open se FIA i novému promotérovi podařilo úspěšně zabít. Po řadě nesrovnalostí a zmatků se na Kanáry přihlásily jen obě španělské Suzuki. Protože Monarriho trápily technické problémy, prvenství si připsal Joan Vinyes. Obdobná situace byla v RGT, kde jeli jen dva piloti. Po havárii Raphaëla Astiera vyhrál Emmanuel Guigou.

Naopak špičkově byla obsazená kategorie ERC4 respektive ERC4 Junior. O chybě Armstronga na superspeciálce již byla řeč, ani následná snaha o dohnání ztráty nedopadla dobře - spektakulární havárií. Kvůli problémům s řemenem od vodní pumpy musel odstoupit rychlý Norbert Maior. O vítězství si to tak rozdali Anthony Fotia s Renaultem Clio Rally4 a loňský vítěz německého e-cupu Laurent Pellier s Opelem Corsa Rally4. I zde do výsledků zasáhlo necitlivé přidělování časů, nakonec se však rozhodlo na trati a prvenství pro sebe zaslouženě uzmul Pellier o 8,9 vteřiny před svým pronásledovatelem. Třetí dojel vítěz loňského Clio Trophy Andrea Mabellini. Na startu se představil jako jediný český pilot Daniel Polášek a dokončil desátý v hodnocení ERC Junior. Clio Trophy by Toksport vyhrál opět Paulo Soria.

Další soutěží mistrovství Evropy bude v půlce června šotolinová Rally Poland.

Konečné výsledky Rally Islas Canarias

- - - - - - - - - - - - - kvalifikace - - - - - - - - - - - - -

Výsledky kvalifikace

- - - - - - - - - - - - - před startem - - - - - - - - - - - - -

Po dvouletém provisoriu způsobeným covidem se Rally Islas Canarias vrací zpět do svého jarního termínu a stává se tak prvním asfaltovým, ale zároveň celkově třetím závodem letošního mistrovství Evropy. Průběh soutěže můžete sledovat ŽIVĚ společně se serverem AutoSport.CZ.

-plu- ; AutoSport.CZ
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist