www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 6. prosince 2022, Svátek má Mikuláš, zítra Ambrož

Mistrovství­ světa

ME

MČR a RSS

Ostatní­ soutěže

Autosport.cz

Mistrovství­ světa

SOUHRN: Vítězem Secto Rally Finland se stal Ott Tänak

10. srpna 2022 • 14:00

Mistrovství světa v automobilových soutěžích pokračuje dalším podnikem na severu Evropy. Posádky se opět utkají na extrémně rychlých šotolinových tratích Secto Rally Finland, která má jako již tradičně centrum ve městě Jyväskylä. Průběh soutěže můžete sledovat ŽIVĚ společně se serverem AutoSport.CZ.

Online výsledky - Diskuze k soutěži - Další informace k Secto Rally Finland

Ott Tänak - Martin Järveoja (Hyundai i20 N Rally1) - Secto Rally Finland 2022

Estonský jezdec Ott Tänak dokázal udolat náporu letos téměř neporazitelného Kalle Rovanpery a zvítězil v Secro Rally Finland. Za ním dojel o necelých sedm vteřin mladík Rovanperä. Této dvojici nikdo nestíhal, nejrychlejší ze zbytku pole byl třetí Esapekka Lappi.

Letošní sezóna se nese v dominanci Toyoty, která vyhrává jeden závod za druhým. Jediným závodem kromě Loebova Monte, kde Toyota nevyhrála, byla letošní Sardinie, kde dokázal zvítězit Ott Tänak. A ten byl taky jediným, kdo dokázal ve Finsku jezdcům na Toyotách stíhat. Přestože si stěžoval na chování svého vozu, od druhé rychlostní zkoušky se usadil na čele, které až do konce soutěže neopustil. Musel ale jet hodně na hraně, místy až za hranou, aby se na přední příčce udržel. Král posledních soutěží Kalle Rovanperä začal i vinou startovní pozice pomaleji, posléze se vyprofiloval v největšího soupeře Tänaka. A přestože se až do samotného závěru snažil, další vítězství v sezóně si nepřipsal. I tak navýšil vedení v šampionátu a jen shoda velkých náhod by jej ještě mohla připravit o titul letošního mistra.

Dlouhou dobu byl největším pronásledovatelem Tänaka Esapekka Lappi. V sobotní etapě se mu však nedařilo najít správné tempo a začal ztrácet, až jej přeskočil i Rovanperä. Esapekka posléze vzdal souboj o vítězství s jen z povzdálí sledoval, jak se první dva perou. Nakonec ani to třetí místo nevybojoval s klidem, na předposlední zkoušce totiž poslal svého Yarise přes střechu. Snotně pomuchlaným autem bylo možné pokračovat, musel však závěrečnou power stage absolvovat bez čelního okna. To se podařilo a udržel třetí místo před Elfynem Evansem, který předchozí trojici povětšinou lehce nestíhal, veškeré šance na podium mu pak zhatily problémy s tlumičem na poslední sobotní zkoušce.

Až pátý dojel Thierry Neuville, který opět předvedl nemastný neslaný výkon a potvrdil, že ani letos to u něj na titul moc nevypadá. Dokázal alespoň udržet za zády Takamota Katsutu. Sedmý pak dojel po dalším nevýrazném výkonu Gus Greensmith, který se však stal nejlepším jezdcem s Fordem. Na rychlých šotolinách se hodně čekalo od Craiga Breena, ten však pozici týmové jedničky neunáší. Ve Finsku sice byl nejrychlejší z Fordů, moc však nestíhal a končil po havárii. Technické problémy provázely i debutanta ve voze Rally1 Jariho Huttunena, I tak se dokázal dostat ještě do první desítky. To ostatní jezdci s vozy Rally1 dopadli hůř - Formoux po vlastní chybě trefil už na RZ 3 kámen a opravou ramena ztratil více než 16 minut. Pierre-Louis Loubet v jedné kompresi na předposlední zkoušce poškodil svůj vůz a musel na následném přejezdu odstoupit. Nejhůře dopadl Oliver Solberg, který havaroval už po 300 metrech úvodní pořádné zkoušky a poškodil svůj vůz natolik, že nemohl pokračovat ani v rámci superally.

Jezdci WRC2 tak opět pronikli do první desítky. Celkem suverénně si po celou dobu počínal Teemu Suninen, který dojel osmý celkově a připsal tak double pro Hyundai... ...kdyby prošel závěrečnou přejímkou. Tam se totiž zjistilo, že mechanici „továrního“ týmu Red Grey udělali další z řady chyb a namontovali mu na závod testovací přední nárazník, který svou váhou neodpovídal předpisům. Po Suninenově vyloučení tak na osmé místo postoupil Emil Lindholm, který vyhrál WRC2 o dvě minuty před Egonem Kaurem a i tentokrát nevýrazným Haydenem Paddonem. Martin Prokop dojel sedmnáctý celkově a osmý ve WRC2. V hodnocení WRC3 tentokrát nejeli junioři, takže to měl český zástupce Jan Černý mnohem jednodušší. Soutěži suverénně kraloval Lauri Joona, který nenechal nikoho na pochybách, kdo je králem malorážek a porazil Jana Černého o více než čtyři minuty. Na většině zkoušek byl rychlejší než Černý i devatenáctiletý talent Toni Herranen při svém prvním startu v životě se čtyřkolkou, poškozený brzdový disk na RZ 13 a následná jízda bez brzd i na následující zkoušce znamenala ztrátu osmi minut a konec nadějí. Po opravě a dvouminutové penalizaci za pozdní výjezd ze servisu se snažil svou ztrátu stahovat aspoň na bronzový stupínek, nakonec se mu to však nepodařilo - na jinak výrazně pomalejšího Henri Timonena, který i bez superally ztratil na Joonu přes 18 minut, mu chybělo 44 vteřin.

Další soutěží mistrovství světa v automobilových soutěžích bude o třetím srpnovém víkendu Ardeca Ypres Rally, která v kalendáři nahradila původně plánovaný závod v Irsku.

Konečné výsledky Secto Rally Finland

- - - - - - - - - - - - - SHAKEDOWN - - - - - - - - - - - - -

Výsledky shakedownu

- - - - - - - - - - - - - před startem - - - - - - - - - - - - -

Mistrovství světa v automobilových soutěžích pokračuje dalším podnikem na severu Evropy. Posádky se opět utkají na extrémně rychlých šotolinových tratích Secto Rally Finland, která má jako již tradičně centrum ve městě Jyväskylä. Průběh soutěže můžete sledovat ŽIVĚ společně se serverem AutoSport.CZ.

Thierry Neuville - Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 N Rally1) - Secto Rally Finland 2022
-plu- ; AutoSport.CZ
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist