www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 6. prosince 2022, Svátek má Mikuláš, zítra Ambrož

Mistrovství­ světa

ME

MČR a RSS

Ostatní­ soutěže

Autosport.cz

MČR v rally

Pech s Uhlem o těžké Barumce

5. září 2022 • 18:00

EuroOil team s posádkou Václav Pech jun. – Petr Uhel odjížděl na 51. Barum Rallye do Zlína s vědomím toho, že budou se svým Fordem Focus WRC startovat v hloubi startovního pole velmi vzdáleni posádkám, se kterými obvykle bojují v absolutní klasifikaci o umístění na stupních vítězů. S tímto jasným faktem byla posádka smířena už před startem, jak dále vysvětluje Václav Pech.

Václav Pech - Petr Uhel (Ford Focus WRC) - Barum Czech Rally Zlín 2022

„Od začátku roku startujeme v Divizi 2 a naším cílem jsou pódiová umístění v jednotlivých soutěžích domácího šampionátu. Protože je Barumka součástí evropského mistrovství, tak musíme respektovat pravidla, která nás s naším WRC zařadila do startovní listiny až s číslem 76. Tak to je, a věděli jsme dopředu, do čeho jdeme. Tahle startovní pozice sebou přináší jiné podmínky na trati, než mají naši soupeři startující před námi. Ale za určitých okolností mohla být i výhodou kvůli rozdílnému počasí. Když jedete o hodinu a půl později, tak se počasí může změnit oběma k horšímu i k lepšímu. Někdy je trať špinavější od předchozích aut, jindy je více vyčištěná, mokrá nebo naopak již oschlá.“

Ford Focus WRC posádky Pech – Uhel vstoupil do soutěže třetím nejrychlejším časem na úvodní městské rychlostní zkoušce ve Zlíně. Fanoušci plzeňskou dvojici mohutně povzbuzovali a hnali kupředu.

„Cítili jsme po celý víkend obrovskou podporu od fanoušků, kteří na nás museli dlouho čekat na rychlostních zkouškách. Zkoušeli jsme je odměnit atraktivní jízdou a dosahovanými časy a během první etapy nám to vycházelo. Ve dvou rychlostních zkouškách jsme zajeli nejrychlejší čas a až do šesté erzety jsme rallye absolutně vedli.

Musím říct, že tady na Barumce jsem si velmi jasně uvědomil, jak těžké to mají posádky, které startují tak vzadu. Když startujete mezi prvními, tak se dá docela dobře spoléhat na časový harmonogram. Přijedete na start s připraveným autem, které je správně zahřáté včetně pneumatik a brzd a můžete se plně soustředit na svůj výkon.

My jsme na Barumce neustále čekali, než se odstraní havárie, které byly před námi, nebo jiné problémy na trati. Je to nepříjemné pro všechny a v podmínkách, které zde byly, kdy chvíli prší, chvíli ne, je to nesmírně těžké. Vychladlé pneumatiky se na zablácené trati chovají jako puk na ledě. Auto první kilometry vůbec nefunguje. Není možné se do pneumatiky opřít a na výjezdu ze zatáčky akcelerovat, jak jsem zvyklí. Dvoukolky, které jely před námi vyjížděly v blátě úplně jinou stopu, takže smyků jsme si užili víc než jsme chtěli.

Václav Pech - Petr Uhel (Ford Focus WRC) - Barum Czech Rally Zlín 2022

Ke konci první etapy jsme do rychlostních zkoušek startovali se zpožděním více než hodinu a půl proti harmonogramu a doplatili jsme na přicházející tmu, která už na posledním Semetíně byla v lesních úsecích pořádná a místy jsme jeli doslova naslepo. Neměli jsme sebou světelnou rampu, ale tu bychom stejně nestačili nasadit, protože o zpoždění jsme se dozvěděli až v časové kontrole před rychlostní zkouškou, kdy už se na autě nesmí nic dělat,“ vysvětluje ztrátu na posledních dvou rychlostních zkouškách první etapy Václav Pech jun. Tato ztráta posádku stála pokles v pořadí na druhé místo o 22 vteřin za Janem Kopeckým.

Ve druhé etapě se Pech s Uhlem pokusili hned na první rychlostní zkoušce zabojovat, ale podmínky na trati a chyba na erzetě „Bunč“ znamenaly další pokles v průběžném pořadí. „Na Bunči jsem udělal jezdeckou chybičku, v jednom hodně blátivém místě, se mně dostalo auto mimo stopu a skončili jsme na břiše ve škarpě. Diváci nás naštěstí dostali ven, ale ztratili jsme tam asi minutu. Všem, kteří pomáhali, moc děkujeme, jinak bychom tam snad seděli ještě teď,“ popisuje Ášín těžkou Barumku.

EuroOil team a posádka Pech – Uhel si z velmi těžké Barum Rallye odváží osmé místo v absolutním pořadí a vítězství ve třídě.

„Věřím, že už na Pačejově budeme opět schopní být důstojným soupeřem Honzovi Kopeckému, kterému gratulujeme k zisku titulu, ale hlavně k 11. vítězstvím na Barumce. To zaslouží uznání, protože tahle soutěž je ta nejtěžší, která se u nás jede a podle ohlasů evropské špičky i možná v Evropě,“ uzavírá Václav Pech jun.

www.VaclavPech.cz
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist