www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 24. dubna 2024, Svátek má Jiří, zítra Marek

Mistrovství světa

ME

MČR a RSS

Ostatní soutěže

Autosport.cz

Mistrovství­ světa 2023

Toyota rozhodla, kdo půjde ve šlépějích Katsuty

6. listopadu 2023 • 17:00

Toyota Gazoo Racing WRC Challenge Program je speciální vývojový program továrního týmu Toyota s cílem vybrat japonského jezdce, který by mohl bojovat o nejvyšší příčky v mistrovství světa. Prvním výsledkem tohoto projektu se stal Takamoto Katsuta. V rámci druhé vlny konečně proběhla selekce, kdo bude jeho nástupcem.

zleva Hikaru Kogure, Yuki Yamamoto, Nao Otake

V posledních dvou letech trojice Hikaru Kogure, Yuki Yamamoto a Nao Otake podstoupila náročný severský trénink pod patronací bývalého světového jezdce Mikko Hirvonena. Všichni tři pak startovali na vozech Renault Clio Rally4 finského týmu Toni Gardemeistera na vybraných soutěžích ve Finski a posléze MS, ME i jiných různorodých šampionátech.

Po letošní světové Secto Rally Finland měla proběhnout finální volba, kdo půjde z kola ven a bude pokračovat. Dle původních plánů měl zůstat pouze jeden pilot, který by v nadcházející sezóně naplno vtrhnul do WRC2 i vybraných dalších šampionátů za volantem nově homologovaného Yarisu v kategorii Rally2, nakonec tomu však bude jinak.

Výběr pilotů proběhl až na konci října a nakonec šel z kola ven pouze Nao Otake. Zbývající dva piloti, tedy Hikaru Kogure i Yuki Yamamoto se v příštím roce představí v opětovně speciálně (rozuměj - mnohdy hodně podivně) poskládaném kalendáři ze soutěží napříč Evropou včetně několika závodů MS, to vše samozřejmě za volantem nového Yarisu GR Rally2. Ani Nao Otake úplně neostrouhá, bude moci startovat v japonském šampionátu v rámci nově vytvořené kategorie JRC.

„Všichni tři předvedli během posledních dvou sezón velký progres, který jim dal skvělé zkušenosti do rallyového i normálního života. Bohužel ale nejsme schopni nabídnout všem třem pokračování v projektu v Evropě a tak jsme museli udělat selekci. Yuki byl skutečně hodně silný a když technika fungovala, byl vždycky schopen předvádět velmi dobré výkony. Hikaru neměl v počátku příliš zkušeností s rally, ale byl schopen skutečně tvrdě pracovat, aby se dotáhl na ostatní. Nao byl také hodně silný a pracoval tvrdě a jsem rád, že mu TGR dá šanci pokračovat alespoň v japonském šampionátu. Každopádně, pro Ykuho a Hikaru teď začíná náročnější program při přechodu do Rally2,“ řekl hlavní instruktor projektu Mikko Hirvonen.

Mezitím v Japonsku započala třetí vlna výběru budoucí světové hvězdy.

-plu- ; AutoSport.CZ
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist