www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 24. dubna 2024, Svátek má Jiří, zítra Marek

Mistrovství světa

ME

MČR a RSS

Ostatní soutěže

Autosport.cz

Mistrovství­ světa 2023

SOUHRN: Domácí Forum8 Rally Japan opanovaly Toyoty, vyhrál Elfyn Evans

19. listopadu 2023 • 17:00

Závěrečným podnikem letošního mistrovství světa v automobilových soutěžích je opětovně japonská Forum8 Rally Japan, jedna z mála soutěží MS, která se jede mimo evropský kontinent a ještě na asfaltovém povrchu. Průběh soutěže můžete sledovat ŽIVĚ společně se serverem AutoSport.CZ.

Online výsledky - Diskuse k soutěži - Další informace k Forum8 Rally Japan

Elfyn Evans - Scott Martin (Toyota GR Yaris Rally1 Hybrid) - Forum8 Rally Japan 2023

Zatímco v loňském roce skončila Forum8 Rally Japan triumfem korejské značky Hyundai, letos se situace obrátila a kompletní stupně vítězů opanovali jezdci s vozy Toyota. Suverénním vítězem celé soutěže se stal Elfyn Evans, na stupně vítězů jej pak doprovodili jeho týmoví kolegové Sébastien Ogier s Kalle Rovanperou.

Už v loňském roce byla japonská soutěž s centrem ve městě Toyota jakýmsi podivným zakončením sezóny. A nejinak tomu bylo i letos. Tentokrát ubylo defektů, zato do výsledků promluvilo výrazným počtem počasí, které nejen že rozdělilo startovní pole velkými rozdíly, ale ještě více prořídlo už tak slabé startovní pole. Koloritem japonské soutěže je navíc nesmyslné množsví mnohdy nudných superspeciálních zkoušek a také zrušení či zastavení RZ kvůli organizačním nedorazům - zatímco vloni potkali jezdci na trati civilní vůz, letos někteří z nich dojeli na trati předjezdce.

O všem se prakticky rozhodlo už v pátek. Hodně deště společně s nízkými teplotami proměnily celou první sekci doslova v očistec. Prakticky všem vozům Rally1 se mlžilo přední okno, přes které mnohdy nebylo vůbec vidět. A tak záleželo na tom, kdo si troufne riskovat a jet rychle a kdo zvolí opatrnější tempo. Hned tři jezdci toto místo neustáli a havarovali na stejném místě - zatímco Takamoto Katsuta dokázal z místa nehody ještě odjet s poškozeným vozem, Dani Sordo a Adrien Fourmaux na tomto místě svou štaci ukončili definitivně.

Absolutním suverénem soutěže se stal Elfyn Evans, který už v loňském roce ukazoval, že mu zdejší tratě i podmínky sedí. Vedl prakticky od začátku do cíle a vědom si obrovského náskoku, kdy po první etapě vedl téměř o dvě minuty, tak už si bezpečnou jízdou jen udržoval vedení. Jediným, kdo byl schopen držet s Evansem krok, byl loňský vítěz Thierry Neuville, který však zahodil svůj vůz sto metrů po startu RZ 5 a bylo po nadějích. Díky obrovským rozestupům tak soutěž ztratila nějaký větší náboj a pro drtivou většinu posádek to bylo jen o projetí tratě, bez nějakého většího náboje nebo snahy o zrychlení. Druhý celkově dojel Sébastien Ogier, na kterém v cíli byla vidět úleva, že má tohle utrpení za sebou. Ještě nevýraznější výkon předvedl Kalle Rovanperä, který byl po celý soutěžní víkend bez většího zápalu a během dvaadvaceti rychlostních zkoušek se dokázal pouze jednou jedinkrát dostat na dílčí stupně vítězů.

Adrien Fourmaux a Dani Sordo - Forum8 Rally Japan 2023

Prakticky jediným jezdcem, který po většinu rychlostních zkoušek skutečně závodil, byl Takamoto Katsuta. Po havárii na RZ 2 a následné opravě v servisu se pustil do stíhací jízdy. Díky tomu si dokázal připsat devět nejrychlejších časů a bylo jen otázkou, jestli dokáže nastolené tempo ustát a jestli dokáže přeskočit další dva trápící se jezdce Rally1. To první se mu podařilo, i přes několik krizovek a nárazu do svodidel, to druhé se podařilo jen napůl. Na čtvrtého Esapekku Lappiho, který po celý soutěžní víkend ukazoval určitou zabržděnost a snahu po nedávných nehodách za každou cenu dojet až do cíle, mu v cíli nakonec chybělo dvacet vteřin. To po celou dobu evidentně frustrovaného a unuděného Otta Tänaka o osmnáct vteřin porazil. A to je vše, kromě nakonec třináctého Neuvilla (se ztrátou téměř půl hodiny) více vozů Rally1 do cíle nedorazilo.

Protože se vozům kategorie Rally2 okna nezamlžovaly, byly jejich posádky hodně vysoko i v absolutní klasifikaci. Po pátku bylo dokonce trio Mikkelsen-Munster-Gryazin na čtvrtém až šestém místě absolutně! V sobotu již byly tratě sušší a tak se před ně ostatní jezdci s vozy Rally1 dostali. Po celou dobu sváděli tuhý souboj o vítězství Andreas Mikkelsen a překvapivě hodně rychlý Gregoire Munster. Vteřinkovou bitvu nakonec rozhodla dvacátá rychlostní zkouška, na které dostal Munster ve vysoké rychlosti hodiny a ztratil rozhodujících dvacet vteřin. V marné snaze tuto ztrátu dohnat pak na následujícím testu po havárii skončil definitivně. Sedmou příčku absolutně a prvenství ve WRC2 si tak připsal Andreas Mikkelsen před Nikolayem Gryazinem. S více než desetiminutovou ztrátou na ně dojel devátý Kajetan Kajetanowicz, který od začátku jasně naznačoval, že jeho hlavním úkolem je dojet do cíle, aby mohl získat titul ve WRC2 Challenge, což se mu podařilo. První desítku absolutně pak uzavřel i ze startů v ČR dobře známý Hiroki Arai, který startoval s dvoukolkou Peugeot 208 Rally4. V celkově opravdu bídném obsazení se neztratila ani kategorie WRC3, kterou vyhrál její jediný účastník - Kanaďan Jason Bailery, který i přes nevyužití superally ztratil na absolutního vítěze hodinu a půl !

Letošní sezóna mistrovství světa v automobilových soutěžích je za námi. Mistrem světa v jezdcích se stal Kalle Rovanperä, v týmech opět Toyota Gazoo World Rally Team. Nadcházející sezóna začne opět ve druhé půlce ledna na tradiční Rallye Monte Carlo.

Konečné výsledky Forum8 Rally Japan

- - - - - - - - - - - - - SHAKEDOWN - - - - - - - - - - - - -

Výsledky shakedownu

- - - - - - - - - - - - - před startem - - - - - - - - - - - - -

Závěrečným podnikem letošního mistrovství světa v automobilových soutěžích je opětovně japonská Forum8 Rally Japan, jedna z mála soutěží MS, která se jede mimo evropský kontinent a ještě na asfaltovém povrchu. Průběh soutěže můžete sledovat ŽIVĚ společně se serverem AutoSport.CZ.

Forum8 Rally Japan 2023
-plu- ; AutoSport.CZ
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist