Dnes je 6. května 2024, Svátek má Radoslav, zítra Stanislav

OS 16 - Rally Dakar

Peterhansel má 12. triumf z Rallye Dakar, Price vyhrál poprvé

16. ledna 2016 • 16:20

Francouz Stéphane Peterhansel vylepšil svou rekordní bilanci na Rallye Dakar o dvanácté vítězství. V 38. ročníku triumfoval padesátiletý jezdec pošesté s osobním automobilem, předtím nasbíral stejný počet úspěchů na motocyklu. Mezi motorkáři tentokrát vyhrál Toby Price, který ovládl slavnou vytrvalostní soutěž jako první Australan v historii. Český motocyklista David Pabiška obsadil 30. místo.

Peterhansel triumfoval po více než 9000 kilometrech napříč Argentinou a Bolívií o téměř 35 minut před obhájcem prvenství Násirem Attíjou z Kataru. Závěrečnou etapu vyhrál devítinásobný mistr světa v rallye Francouz Sébastien Loeb, jenž při premiéře na Dakaru dlouho vedl, ale po nehodě v osmé etapě z boje o celkové vítězství vypadl. Náladu si dnes alespoň trochu spravil čtvrtým dílčím triumfem na 180 kilometrů dlouhé rychlostní zkoušce. V konečném pořadí obsadil devátou příčku s více než dvouhodinovou ztrátou na Peterhansela. Obě francouzské hvězdy jely s vozem Peugeot, který si díky Peterhanselovi připsal na Rallye Dakar první celkové vítězství po 26 letech.

Zato v soutěži motocyklů nadále trvá hegemonie rakouské značky KTM, která má vítěze popatnácté za sebou. Price porazil o necelých 40 minut Slováka Štefana Svitka, který dosáhl druhým místem životního úspěchu. Osmadvacetiletý Australan startoval na Dakaru teprve podruhé, loni skončil třetí.

Konečné výsledky po 13. etapě Rallye Dakar

Motocykly (699 km/rychlostní zkouška 180 km): 1. Quintanilla (Chile/Husqvarna) 1:51:27, 2. Benavides (Arg./Honda) -1:41, 3. Rodrigues (Portug./Yamaha) -2:37, ...34. Pabiška -22:25, 63. Veselý (oba ČR/KTM) -41:28.

Konečné pořadí: 1. Price (Austr./KTM) 48:09:15, 2. Svitko (SR/KTM) -39:41, 3. Quintanilla -48:48, ...30. Pabiška -8:26:21, 71. Veselý -23:15:54.

Automobily (699 km/rychlostní zkouška 180 km): 1. Loeb, Elena (Fr., Mon./Peugeot) 1:46:51, 2. Hirvonen, Perin (Fin., Fr./Mini) -1:13, 3. Attíja, Baumel (Katar, Fr./Mini) -1:36.

Konečné pořadí: 1. Peterhansel (Fr./Peugeot) 45:22:10, 2. Attíja -34:58, 3. De Villiers (JAR/Toyota) -1:02:47.