www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 12. července 2020, Svátek má Bořek, zítra Markéta

Mistrovství světa

ME

MČR a RSS

Ostatní soutěže

Autosport.cz

Reklama

ME 19 - Rally Hungary

SOUHRN: Rally Hungary vyhrál Turán, mistrem Evropy je Ingram

11. listopadu 2019 • 15:00

Rally Hungary je novou soutěží zařazenou do seriálu mistrovství Evropy. A právě v Maďarsku se rozhodne o držiteli letošního titulu. A posádky to nebudou mít jednoduché, čeká je záludná a uklouzaná trať. Průběh soutěže můžete sledovat ŽIVĚ společně se serverem AutoSport.CZ.

Online výsledky - Rally Radio

Diskuse k soutěži - Základní informace k Rally Hungary

Chris Ingram - Ross Whittock (Škoda Fabia R5 Evo) - Rally Hungary 2019

Závěrečným podnikem letošního mistrovství Evropy byla premiérově Rally Hungary. za extrémně náročných povětrnostních podmínek vyhrál domácí Frigyes Turán, souboj o titul rozhodla až poslední rychlostní zkouška, po které byl korunován titulem Chris Ingram.

Maďarská soutěž byla zařazena do kalendáře ME poprvé. Pořadatelé přichystali náročné rychlostní zkoušky na sever od známé vinařské oblasti Tokaj. Do tratě bylo zařazeno velké množství šotolinových úseků, což společně s deštivým počasím a vytahaným bahnem udělalo podnik hodně náročným. Bylo jasné, že vítězem bude ten, kdo se dokáže udržet na trati a udělá nejmíň chyb.

Na Rally Hungary se rozhodovalo o titulu mistra Evropy. Kandidáti byli stále tři - Chris Ingram, Lukasz Habaj a Alexey Lukyanuk. Nejhůř soutěž začala pro Lukasze Habaje, který hned na první free practice celkem ošklivě havaroval a je téměř zázrakem, že se týmu SRT podařilo doslova za pět minut dvanáct vůz opravit a zprovoznit. Lukasz však díky absenci na kvalifikaci startoval hodně vzadu, navíc ztratil jistotu. Po celý den se trápil a když v závěru etapy dostal defekt a poškodil zavěšení o jeden z anticatů, rozhodl se definitivně odstoupit.

Mezi zbývajícími kandidáty byly karty jasně dané - Lukyanuk potřebuje vyhrát, nejlépe i obě bonusové etapy, přičemž Ingram nesmí skončit na podiu. Lukyanuk šel za svým cílem sebejistě, i když dostal defekt na RZ 5, stále se držel v čele. Také Ingram se držel na potřebných pozicích, i když měl o jeden defekt navíc. Při tom na RZ 7 ztratil jen trochu, na RZ 9 však musel měnit kolo a ztratil dvě minuty. I tak se udržel na stupních vítězů, ostatní na tom totiž byli ještě hůř.

O odstoupení Habaje už byla řeč. Domácí rychlík Norbert Herczig ztratil spoustu času kvůli defektům na RZ 2, 5, 7 a 13. Filip Mareš se držel na pomezí stupňů vítězů, ale na RZ 7 byl trochu širší v jednom vracáku, vjel do trávy a dostal defekt. Při tom nejspíš poškodil i řízení, kvůli kterému musel odstoupit na přejezdu k první nedělní zkoušce. Domácí šampion Ferenc Vincze měl defekty na RZ 4 a 5, posléze odstoupil kvůli přehřívání motoru. Předchozí maďarský šampion András Hadik havaroval, stejně jako Tibor Érdi či János Puskádi. Róbert Bútor odstoupil po defektech a problémech s motorem, Mayr-Melnhofa vyřadila poškozená převodovka, Callum Devine měl defekt na RZ 5, překvapivě velice rychlý Sean Johnston při premiéře s R5 měl těch defektů ještě víc...

Stejně jako v hodnocení ERC1 Junior a ERC3 Junior, také v absolutní klasifikaci rozhodovala úplně poslední zkouška soutěže. Vzhledem k tomu, že se jelo v obráceném pořadí, první z kandidátů na trati byl Ingram. 11 km před cílem však dostal defekt, jel na něm až do cíle, ztratil přes dvě minuty a vypadl mimo stupně. Tím by se mistrem Evropy stal Lukyanuk. Trvalo to však jen pár minut. Do cíle postupně dojížděli na defektech Herczig, Mayr-Melnhof... ...a po dlouhých třech minutách i Lukyanuk. Také on měl na šotolinové části zkoušky defekt, musel měnit kolo a svůj boj o titul prohrál.

Vítězem soutěže se tak stal domácí Frigyes Turán, který se jako jeden z mála dokázal vyhnout defektům a i když několikrát jezdil po příkopách či po poli, vždy to dokázal ustát. Druhý celkově skončil Alexey Lukyanuk, k zisku titulu mu to však nestačilo. Až na bronz vynesl výkon na poslední zkoušce irského mladíka Calluma Devina, který dokázal na tomto úseku nadělit všem svým soupeřům víc než minutu ! Za ním skončili Ingram a Herczig. Na výtečném devátém místě absolutně a suverénně prvním mezi dvoukolkami dojel Erik Cais s Fordem Fiesta R2T.

Extrémně náročná a pořadatelsky nepříliš podařená Rally Hungary je za námi. Novopečeným mistrem Evropy se stali Chris Ingram a Ross Whittock.

Konečné výsledky Rally Hungary

- - - - - - - - - - - - - PŘED STARTEM - - - - - - - - - - - -

Rally Hungary je novou soutěží zařazenou do seriálu mistrovství Evropy. A právě v Maďarsku se rozhodne o držiteli letošního titulu. A posádky to nebudou mít jednoduché, čeká je záludná a uklouzaná trať. Průběh soutěže můžete sledovat ŽIVĚ společně se serverem AutoSport.CZ.

-plu-; AutoSport.CZ
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist