www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 26. listopadu 2020, Svátek má Artur, zítra Xénie

Mistrovství světa

ME

MČR a RSS

Ostatní soutěže

Autosport.cz

OS 19 - Rallye du Var

Krtek, lev a kohout neboli #krteklevkohout

19. listopadu 2019 • 19:45

Na první pohled komplikovaný hashtag #krteklevkohout skrývá vlastně docela jednoduchý příběh.Je o českém Krtkovi, který osedlal francouzského Lva a společně jedou závodit do země galského Kohouta. Pod přezdívkou Krtek hledejte Jiřího Pohlídala, jednadvacetiletého jezdce rally ze Zlína. Navigovat jej bude o šest let starší Jan Kubala. Lvem je míněn Peugeot 208 R2 a společně se ve Francii o víkendu 22. – 24. listopadu 2019 zúčastní vyhlášené Rallye du Var.

Část finančních prostředků na start získali v rámci odměny za vítězství v juniorské kategorii Peugeot Rally Cupu Česká republika 2019. „Je příjemné, že se v Peugeot cupu dá vyhrát i finanční podpora. Přibližně dvě třetiny nákladů si ale stejně musíme sehnat sami,“ připomíná Jiří „Krtek“ Pohlídal a dodává: „Zásadní je podpora naší rodinné firmy Montage 24. Chtěl bych také poděkovat dalším partnerům včetně toho nového, kterým je společnost XShiftGearboxes.“

Rallye du Var se skládá ze 14 rychlostních zkoušek rozložených do třech etap. Nejprve přijde na řadu shakedown. Právě na něm si ve čtvrtek 21. listopadu od 14 hodin budou posádky moci vyzkoušet nastavení svých vozů na očekávané mimořádně mokré podmínky. Ve Francii totiž momentálně hodně prší a ještě silnější deště se očekávají o víkendu. „Pro nás bude shakedown o to důležitější, že jsme si pořídili nové auto a prakticky jsme v něm ještě vůbec neseděli,“ upozorňuje Pohlídal. „Čeká nás velmi těžký závod, který ještě víc ztíží nepříznivé počasí. Místní střelci budou určitě těžit ze znalosti tratí,“ přemítá dále. „Dnes jsme si převzali itineráře a ve středu začneme projíždět rychlostní zkoušky a psát rozpis,“ doplňuje navigátor Jan Kubala. „Rozhodovat se bude až od pátku do neděle na erzetách. Nebojíme se, těšíme se na novou výzvu,“ uzavírá zlínský kopilot.

Pro oba mladíky se jedná o první velký zahraniční závod a zároveň o finále Peugeot 208 Rally Cupu. Do něj je přihlášeno 24 posádek, kromě Pohlídala s Kubalou ještě také Jan Talaš s Tomášem Šmídem. V kategorii R2 bude bojovat o úspěch celkem 44 posádek. Na startu Rallye du Var se objeví ještě další dvě české posádky: s Fordem Fiesta R5 budou startovat Erik Cais s Jindřiškou Žákovou a s Renaultem Clio Václav Stejskal a Stanislav Viktora.

Rallye du Var patří mezi automobilové soutěže s nejdelší tradicí. První ročník se uskutečnil již v roce 1950, to je o 11 let dříve než česká Rallye Vltava. Barum rally je ještě o dekádu mladší. Každoročně se jí účastní na 200 posádek se soudobými i historickými vozy. Obvykle je závěrečným podnikem mistrovství Francie v rally, dlouho patřila také k elitním soutěžím v rámci mistrovství Evropy. Koná se poblíž měst Sainte-Maxime, Saint Tropez, La Lavandou a Hyéres na úzkých a členitých cestičkách v kopcích nad Azurovým pobřežím. Mezi její slavné vítěze patří Sébastien Loeb, Didier Auriol, Bruno Saby, Jean Ragnotti, Francois Delecour, Philippe Bugalski, Stéphane Sarrazin. Dany Snobeck ji dokázal vyhrát s rekordním rozestupem 26 let (1982 – 2006). Pouze dvakrát v historii netriumfovali francouzští jezdci: v roce 2011 jim vypálil rybník Jari-Matti Latvala (Finsko) a o pět let později Kevin Abbring (Nizozemsko).

Prokop Siwek
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist