Dnes je 4. května 2024, Svátek má Květoslav, zítra Klaudie

RSS 23 - Síť21 Rallysprint Kopná (RSS+MSR)

Do galerie vítězů Kopné se zapíše nové jméno

3. května 2023 • 21:30

Celkem šestnáct jmen najdeme mezi vítězi předchozích sedmadvaceti odjetých ročníků Rallysprintu Kopná. Letošní 28. Síť21 Rallysprint Kopná 2023 napíše nový příběh, na jehož konci bude znám nový šampion oblíbeného rallysprintu v okolí Slušovic a Podkopné Lhoty, který v posledních letech pravidelně otevírá jednodenní rallysprinty na území České republiky. Žádný z předchozích vítězů Kopné se neobjeví první květnovou sobotu na startu ve Slušovicích. Do galerie vítězů se zapíše nové jméno, předpokládá se, že to bude někdo z pětice jezdců Adam Březík, Martin Vlček, Jaroslav Melichárek ze Slovenska, Aleš Jirásek nebo Vojtěch Štajf.

27. Rentor Rallysprint Kopná 2022

Mezi vítěze Rallysprintu Kopná se zapsala řada velkých jmen jako například Ital Enrico Bertone, Stanislav Chovanec, Tomáš Vojtěch, Štěpán Vojtěch, Jan Kopecký, Václav Pech, Roman Kresta, Jaromír Tarabus, Roman Odložilík, Maďar Gergély Szabó, Tomáš Kostka, Miroslav Jakeš nebo Erik Cais. Právě poslední jmenovaný vyhrál poslední dva ročníky, ale letos třiadvacetiletý fryštácký jezdec nebude obhajovat prvenství, neboť se soustředí na starty v mistrovství světa WRC2 a v evropském šampionátu. Nejvíce vavřínů na Kopné posbíral Stanislav Chovanec, populární Staňa ze Študlova se zapsal do galerie vítězů celkem pětkrát, čtyřikrát vyhráli Roman Kresta a Tomáš Kostka, který triumfoval v jedné řadě za sebou. Přehlednou galerii všech vítězů Kopné naleznete na webových stránkách soutěže v sekci historie Kopné.

Podívejme se na loňský ročník slušovického rallysprintu, který se jel pod názvem Rentor Rallysprint Kopná 2022. Obhajobu prvenství si připsal Cais se spolujezdcem Danielem Trunkátem na voze Ford Fiesta R5 MkII v barvách Yacco ACCR Team. Na druhém místě skončili s odstupem pouhých 17 vteřin Adam Březík, Ondřej Krajča na voze Škoda Fabia R5 z týmu Samohýl Škoda Team, třetí dojeli Vojtěch Štajf, František Rajnoha (Volkswagen Polo GTi R5), soutěžící ACCR Racing 21 Team. Pravidelný účastník WRC2 Cais zvítězil stylem start, cíl. Do Slušovic přijel rozjetý z náročné Chorvatské rally a jediný, kdo s ním držel krok byl Adam Březík. Cais si vyjel hned na začátku soutěže náskok deseti vteřin, který postupně navýšil po páté rychlostní zkoušce až na 22,6 vteřiny. V cestě za obhajobou ho nezbrzdil ani defekt při závěrečném průjezdu Kameňákem. „Naštěstí jsme měli náskok a výhru nám to neohrozilo. Rally jsme si velmi užili a jsme rádi, že se nám podařilo obhájit vítězství. Kopná je velmi prestižní soutěž, jeden z nejkrásnějších rallysprintů a výhra má pořád svou značnou váhu. Shodou okolností nás loni postihl na Kameňáku rovněž defekt. Bylo to velmi podobné jako loni, nicméně jelo se na suchu a tempo bylo ještě vyšší. Dan Trunkát si soutěž neuvěřitelně užil, měli jsme krásný a povedený víkend,“ pověděl v cíli šťastný vítěz.

Další mladík Březík se ukázal ve velmi dobrém světle a potvrdil, že dokáže jet hodně rychle. Cais s Březíkem si jeli vlastní soutěž a zbytek startovního pole bojoval až o třetí příčku. Tu získal zkušený Vojtěch Štajf, který přesedlal od historiků opět do moderního vozu VW Polo GTi R5. Před čtvrtým jezdcem v pořadí Martinem Vlčkem (Hyundai i20 N Rally2) měl v cíli náskok 11,7 vteřiny. Příjemným překvapením bylo páté místo okruháře Aleše Jiráska (Škoda Fabia R5) a šestý dojel Ondřej Bisaha (Hyundai i20 R5), kterého zbrzdil v samotném závěru defekt.

Úvodní díl rallysprintové série suverénně vyhrál Jaromír Tarabus (Peugeot 208 Rally4). Před druhým jezdcem v pořadí měl náskok více než minuty a půl. Druhé místo v konečném účtování obsadil Martin Mottl (Opel Corsa Rally4), bronzovou příčku bral Daniel Polášek na voze Ford Fiesta Rally4.

Na loňský ročník Kopné bylo převzato po přejímkách 92 posádek z původně 95 přihlášených. Do cíle přijelo celkem 69 soutěžících, když klasifikováno bylo 62 soudobých vozů a 7 historiků. Mezi nimi kralovala posádka ve složení Jaroslav Vančík, Jan Tománek (soutěžící ACA Škoda Vančík Motorsport) na voze BMW M3. O její převaze svědčil náskok téměř dvou minut v cíli. Druzí skončili Francouzi Stéphane Scellier, Laurent Philippin (BMW 325i), třetí dojeli Stanislav Budil, Petr Vejvoda s vozem BMW 2002 TI, kteří potvrdili nadvládu vozů německého výrobce na medailových příčkách.

10.Hanák, Večerka (Škoda Fabia Rally2 Evo)+ 3:10,4 min

Další zpravodajský servis v rámci Síť21 Rallysprint Kopná 2023 přineseme v následujících tiskových zprávách. Uveřejněné budou na oficiální webové stránce www.rallysprintkopna.cz a na sociálních sítích facebook i instagram. Posádky a soutěžní týmy mohou potřebné informace čerpat z aplikace Sportity.