Dnes je 3. května 2024, Svátek má Alexej, zítra Květoslav

OS 07 - Rallye Matador Tatry

Pech s Uhlom vyhrali šiestykrát púchovskú rallye!

16. dubna 2007 • 01:15

Rallye Matador Tatry a jej 38.ročník je minulosťou. Dvojdňová súťaž patrí medzi najvýznamnejšie na Slovensku. Pre tento rok si vyslúžila najvyšší koeficient 10 pre Európsky pohár FIA - Centrálnej zóny. Body sa v Púchove rozdávali aj vo FIA CEZ Trophy a v úvodnom podniku Tempus Rally Majstrovstiev Slovenska pre rok 2007.

Ideálne podmienky a slnečné počasie prilákalo množstvo divákov. Na štart sa postavilo 48 posádok zo 6-tich európskych štátov. Na jazdcov počas dvoch súťažných dní čakalo celkovo 755km z čoho bolo 221km rýchlostných skúšok. Tento rok Rally Matador Tatry zavítala aj do Bojníc, v okolí ktorých posádky absolvovali 12 rýchlostných skúšok prvej etapy. Očakával sa ostrý súboj medzi Pechom a Kuzajom v triede produkčných vozidiel. Česká jednotka nenechala nič na náhodu a už po 5-tej rýchlostnej skúške si vytvorila 11sekundový náskok, ktorý do konca prvého dňa ešte zvýšili na konečných 13,8sekundy.

V triede dvojkoliek bol jasným favoritom Jozef Béreš jun. Ten okrem 3.miesta v celkovom poradí nedal nikomu šancu a zvíťazil. Smoliarom dňa bol bulhar Donchev na vozidle Subaru Imprezza, ktorý v druhej rýchlostnej skúške pod názvom Uhrovec tesne pred cieľom zachytil srnu, prerazil predný nárazník a poškodil chladič motora. Znamenalo to stop v prvom súťažnom dni. Využil však systém Super rallye a v druhom súťažnom dni nastúpil. Mimo trať sa po jazdeckej chybe dostal aj Václav Arazim, ktorému sa podarilo dostať späť na trať, no kvôli veľkej časovej strate odstúpil.

Druhý súťažný deň už patril rýchlostným skúškam v okolí Púchova. Bolo ich rovnako 12 s dĺžkou 103 kilometrov. Celkovým víťazom 38.ročníka Rallye Matador Tatry sa stala posádka Čedok Slovakia Rallye teamu Václav Pech a Petr Uhel na vozidle Mitsubichi Lancer Evo IX, ktorá v Púchove dokazuje svoju neporaziteľnosť. Počas dvoch etáp nenašli premožiteľa a zaslúžene vyhrali už 6 krát v Púchove. Po prvej etape mal najväčšieho konkurenta v podobe poliaka Leszka Kuzaja s co-pilotom Jarkom Baranom na vozidle Subaru Imprezza Sti, ktorý na neho strácal 13,6sekundy. Druhý náročný súťažný deň, však znamenal rozplynutie ambícií sympatického poliaka, ktorý sa musel vysporiadať s náročnými podmienkami v mestskom okruhu.

Kvôli kúdolom prachu musel zastaviť a prišiel o cenné sekundy. O víťazovi tak bolo rozhodnuté. Kuzaj obsadil druhé miesto v celkovom poradí. V súboji o 3.miesto v triede produkčných vozidiel sa stretli Karel Trojan a Miroslav Jandík /obidvaja Mitsubichi Lancer EVO IX/. Štastnejší ostal napokon Karel Trojan so spolujazdcom Petrom Říhom a odsunul na 4.miesto Miroslava Jandíka so spolujazdcom Radimom Chrasteckým /+6,7sek/.

Tretím najrýchlejším v druhom súťažnom dni bol Jozef Béreš jun. s Petrom Starým na vozidle Renault Clio S1600. Ani on sa nevyhol defektu v mestskom okruhu, kde stratil viac ako minútu a znamenalo to ohrozenie jeho pozície v celkovom poradí. Prepadol sa na 5-te miesto. Svoju triedu sa mu podarilo napokon vyhrať zásluhou problémov poliaka Grzyba. Druhý v A6 /vozidlá poháňané prednou nápravou/ skončil s odstupom 3:50 min. poliak Gregorz Grzyb na vozidle Suzuki Swift S1600. Tretie miesto obsadil podľa očakávania Antoním Tlusťák s Jirkom Volfom na vozidle Suzuki Ignis S1600.

Z pohľadu organizátorov bola súťaž vydarenou.

Peter Szcecina: „Súťaž prebehla bez rušivých momentov. Mali sme problémy s riadením súťaže. Niektoré rýchlostné skúšky sme museli prerušovať z dôvodu zásahov rýchlej zdravotnej pomoc v dedinách, ktoré boli v rýchlostnej skúške. Problémy boli aj s použitými rýchlostnými skúškami Remata a mestským okruhom v Púchove. každý má svoju pravdu. Aj jazdci a my organizátori. Máme problém nájsť komunikácie vyhovujúce dĺžke súťaže. Varíme z toho, čo v danej situácii máme k dispozícii.“

Najbližšie sa motoristický fanúšikovia môžu tešiť na Rally Bratislava, ktorá sa bude konať na začiatku júna (2. - 3.6.2007).