Dnes je 20. dubna 2024, Svátek má Marcela, zítra Alexandra

ME+IRC 07 - Rally Turkey (ME+IRC)

Turecký med nejsladší pro Vouilloze

13. května 2007 • 18:25

Vítězem druhého letošního podniku mistrovství Evropy FIA jezdců a zároveň také i druhé soutěže seriálu Intercontinental Rally Challenge se dnes odpoledne v tureckém Istanbulu stala možná trochu překvapivě francouzská posádka Nicolas Vouilloz – Nicolas Klinger na voze Peugeot 207 S2000 týmu Peugeot Espaňa.

Vouillozovo vítězství na turecké šotolině bylo sice těsné, ale zasloužené. S výjimkou poněkud divokého úvodu na páteční istanbulské superspeciální zkoušce, kde na asfaltové kličkovačce Francouz poněkud pochroumal karoserii svého vozu, za což ho příliš v jeho týmu nepochválili, předváděl výborný výkon a dravý jezdecký styl. Z Turecka si tak po zásluze odváží největší bodový příděl do ME.

Také další příčky tentokrát dokonale ovládly další vozy nové kategorie Super 2000, což na šotolině zatím nebylo zcela zvykem. Dobře jedoucího Aléna, který dnes měl problémy s brzdami, zastoupil na další Fiatu Grande Punto S2000 jeho týmový kolega Navarra. Italský šotolinový expert skončil absolutně druhý a o necelou půlminutu za ním skončil druhý Peugeot 207 S2000 pilotovaný Ojedou.

Blízko druhému místu byl nejrychlejší z domácích jezdců, Volkan Išik, který se však nakonec musel spokojit až s nepopulární bramborovou medailí. Nadějný Anton Alén, který dlouhou dobu pod osobním dohledem svého otce bojoval o celkové prvenství, se po posledním testu musel po výše uvedených potížích smířit až s pátým místem.

Ani přes obrovské nasazení, které se mu málem nevyplatilo na RZ 17, nedokázal Renato Travaglia vybojovat lepší než šesté místo absolutně. Fakt, že byl nejrychlejším pilotem na produkčním voze, je pro bývalého mistra Evropy pravděpodobně mizivou útěchou. Spokojen pojede naopak domů Polák Tomasz Czopik, na rozdíl od svého krajana Michala Solowowa, pro kterého dnes skončila soutěž havárií.

Pro poslední volný bod do klasifikace ME si nakonec po stíhací jízdě dojel Simon Jean-Joseph, který zároveň získal prvenství ve skupině A. První desítku výsledkové listiny pak uzavřeli domácí Kazaz před Bulharem Dončevem, oba na vozech Subaru Impreza.

Cíl soutěže nebylo při premiérovém startu přáno spatřit české posádce Antonín Tlusťák – Vlastimil Dědic. Třináctý květnový den a třináctá rychlostní zkouška byly pro tuto posádku osudné, když několik kilometrů po startu rychlostního testu Tepe 1 upadlo díky prasklému náboji zadní kolo na jejich voze Citroen Saxo Kit Car.