Dnes je 5. května 2024, Svátek má Klaudie, zítra Radoslav

ME+IRC 07 - Ypres Rally (ME + IRC)

Ypres vyhrál 'náhodný host' Rossetti

23. června 2007 • 23:00

Luca Rossetti potvrdil, že je ve výtečné formě. O minulém víkendu deklasoval celou italskou špičku při Rally del Salento, v Belgii pak dokázal porazit všechny místní hvězdy i jezdce seriálu IRC. Přitom v původních plánech Ypres Westhoek Rally vůbec neměl a objevil se zde jen v rámci testů na asfaltu.

„Do Belgie jsme se vydali proto, abychom dostatečně otestovali náš Peugeot 207 S2000 na asfaltu před domácí soutěží IRC Rally Sanremo, navíc jsme se chtěli vědět, jak bychom si vedli v porovnání s dalšími vozy S2000. Z výsledku jsem strašně šťastný, auto fungovalo bez problémů, i my jsme dokázali zvládnout náročné počasí i zrádné tratě a dojeli jsme až do cíle, navíc jako první,“ zářil v cíli šťastný Luca Rossetti.

Rozhodně to však neměl jednoduché. Jak už je z Rossettiho slov patrné, počasí v okolí Ypres bylo velice proměnlivé. Střídalo se jasno s deštěm, rychlostní zkoušky byly místy suché, místy mokré. Bylo obtížné zvolit vhodné pneumatiky i udržet se na trati. Na to již včera doplatil Corrado Fontana, který poslal své punto S2000 přes střechu. Kvůli problémům s motorem odstoupili Volkan Isik a János Tóth.

Dneska na posádky čekala více než dvojnásobná porce kilometrů a tak bylo jasné, že další ztráty ve startovním poli na sebe nenechají dlouho čekat. Hned na osmém rychlostním testu vypochodoval druhý Tsjoen mimo trať a hledáním vhodného průjezdu z louky zpět na trať ztratil drahocenný čas. Ještě hůře dopadl na první ranním testu Dani Solá, který se svou Hondou Civic R3 sklouzl do příkopy a nedokázal se vrátit zpátky.

Dalším ze smolařů byl Freddy Loix. Po včerejším defektu mohutně a celkem úspěšně stahoval soupeře, po devátém (vyhraném) testu však jeho polu S2000 vypověděl službu motor. To by mohla být derniéra tohoto stříbrného vozu v belgickém šampionátu, o Loixovi se mluví o možné náhradě za Pietera Tsjoena v kokpitu fiatu. Ten totiž v souboji o třetí místo s Larry Colsem odstoupil tři zkoušky před cílem kvůli problémům s řazením svého fiatu a krátce poté překvapivě oznámil konec své soutěžní kariéry.

Soutěž obecně byla smolná pro všechny lídry. Kromě již popsaného Tsjoenova výletu mezi ohrady a následného odstoupení postihl defekt Navarru, Bernd Casier si ustlal na RZ 16 v příkopě, odkud jej diváci tahali dlouho zpět. Nejhůře však dopadl Nicolas Vouilloz, když na desátém testu poslal svůj Peugeot 207 S2000 přes střechu.

Za vítězným Rossettim si to tak na poslední zkoušce 'rozdali' Enrique García-Ojeda a Larry Cols, nakonec se o šest desetinek radoval španělský jezdec. Čtvrtý skončil Andrea Navarra s prvním továrním fiatem, následovaný smolařem Berndem Casierem a týmovým kolegou Umbertem Scandolou, který dal zapomenout na své loňské extempore v podobě přistání ve vodní nádrži. Letos tento jezdec patřil po celou soutěž spíše k pomalejším.

Jako sedmý dojel Urmo Aava, který vybojoval post nejrychlejší dvoukolky. Je pravdou, že jako jediný neměl žádné problémy, na zdejších tratích za tohoto počasí však asi více dosáhnout nešlo. Druhý mezi dvoukolkami skončil Jan De Winkel, který porazil Simona Jean-Josepha; pilot z Martiniku poztrácel veškeré naděje v příkopě na RZ 12, kde strávil dlouhé tři minuty.

I přesto Jean-Joseph bral body za čtvrté místo v rámci ME, když jej porazili pouze García-Ojeda, Navarra a Dimitar Iliev. Ten se svižnou, ale taktickou jízdou stále držel na slušně bodovaných pozicích a odrážel nástupy Jean-Josepha či Solowowa. V závěrečných zkouškách dokonce bojoval s Travagliou; pomohly mu i Italovy problémy s poloosou či výlet mimo trať, které někdejšího mistra Evropy srazily do hloubi výsledků. O mnoho lépe nedopadl ani Tomasz Czopik, který kvůli návštěvě příkopu v posledním testu klesl ze čtvrtého místa v rámci ME.

Jeden bod dokázal díky odstoupení Lucy Bettiho na závěrečné zkoušce vybojovat také náš Antonín Tlusťák, v cíli mu na s diferenciály se trápícího Michala Solowowa chybělo sedmačtyřicet vteřin. Až dvaadvacátý skončil při premiéře s Peugeotem 207 S2000 Cavigioli, který však po včerejšku startoval až jako šedesátý a na každé rychlostní zkoušce dojel několik vozů. I přesto dokázal zajet několik slušných časů, takže minimálně do souboje „klasických“ bojovníků o titul mistra Evropy s ním bude potřeba počítat.