Dnes je 24. dubna 2024, Svátek má Jiří, zítra Marek

OS 07 - OMV YU Rally

Iliev přestál krizi a získal titul

27. září 2007 • 12:00

Podobně jako v letech 2000, 2001 a 2006 vyhrál Dimitar Iliev i letos srbskou YU Rally, která je tradičně součástí bulharského mistrovství. Získal tak rozhodujících deset bodů, které mu s předstihem dvou zbývajících závodů zajistily druhý titul bulharského mistra v řadě. Iliev se také zapsal do síně slávy, neboť čtyři triumfy ve čtyřicetileté historii této rally doposud zaznamenali pouze dva jezdci - Georgi Petrov a Brane Kuzmić.

Slavnostní start se konal v Užicích nedaleko hranic s Bosnou a Hercegovinou, pak se ale osmačtyřicet posádek přesunulo do Bajiny Bašty, kde byla připravena servisní zóna. Iliev vyhrával jednotlivé rychlostní zkoušky jako na běžícím pásu, po RZ 3 měl desetisekundový náskok před svým krajanem Jasenem Popovem, další trojice zkoušek znamenala navýšení rozdílu o další čtvrt minutu. Pak ovšem na RZ 8 Iliev chyboval a výsledkem byl poškozený chladič, intercooler a podstatná časová ztráta. Sobotní etapa tak skončila úspěchem Popova, jenž vedl před Ilievem o 47 sekund.

Na neděli bylo naplánovano osm rychlostních zkoušek v pohoří Tara. Iliev se pokusil stáhnout ztrátu z předchozího dne, podařilo se mu to však jen částečně. Ke konečnému úspěchu mu podstatně pomohly Popovovy problémy s motorem, které jezdce v barvách hlavního sponzora rally OMV nakonec srazily až na páté místo. Iliev se vrátil na špici dvě vložky před koncem a svou pozici tentokrát již udržel až do cíle.