Dnes je 25. dubna 2024, Svátek má Marek, zítra Oto

IRC 08 - Belgium Ypres Westhoek Rally (ME)

První den na Ypres Rally ovládl domácí Kronos

27. června 2008 • 23:55

Posádky účastnící se dalšího společného podniku seriálu ME a IRC mají za sebou první den asfaltové soutěže. Po šestici vložek, které se odjely většinou za tmy, jsou na čele jezdci belgické stáje Kronos Racing Freddy Loix a Nicolas Vouilloz. Za nimi následuje nejrychlejší fiat vedený Giandomenicem Bassem. V nejrychlejší pětce se dlouho držel i Jan Kopecký, jeho flanderská premiéra ale skončila kotrmelcem na dnešní poslední zkoušce.

Freddy Loix jednoznačně vykročil za pokořením rekordu v počtu vítězství na Ypres Rally (spolu s Patrickem Snijersem mají doposud po čtyřech) a vyjma závěrečné vložky, kterou vyhrál jeho stájový kolega Vouiloz, vyhrál všechny testy prvního dne. S výjimkou vedoucí pozice se pořadí v zahajovacích zkouškách neustále přelévalo, v Top 3 se postupně vystřídali náš Kopecký, loňský vítěz Luca Rossetti, Bernd Casier s polem úspěšně opraveným po včerejší nehodě na shakedownu, nebo Giandomenico Basso.

Právě ten vybojoval maximum bonusových bodů v klasifikaci mistrovství Evropy; dva připadly Renatu Travagliovi a poslední zbyl na Lucu Rossettiho, který dlouho držel celkové druhé místo za Loixem, na posledním pátečním testu ale prorazil pneumatiku a i díky penalizaci, kterou Ital obdržel za zdržení způsobené hlídkou dopravní policie, se propadl až do druhé desítky pořadí.

Ze čtvrtého místa mezi „Evropany“ musel na RZ 4 odstoupit kvůli poruše tlumiče odstoupit aktuální druhý muž ME Michal Solowow, ještě o jednu zkoušku dříve předčasně skončil i Turek Volkan Isik, který urazil kolo.

Ve skupině A se jednoznačně prosazují vozy nové třídy R3. Jejich nejrychlejším pilotem je Kris Princen, jenž pro Ypres Rally vyměnil své „zakázané“ mitsubishi skupiny A za Renault Clio. Se stejným vozem jede i druhý „áčkař“ Gilles Schammel, za nimi následuje Alessandro Bettega s Civicem Type-R italské stáje Procar. Antonín Tlusťák je se svým Citroënem C2 S1600 devátý ve skupině, jeho ztráta je částečně způsobena i kontaktem se stromem v průběhu první sekce.

V sobotu na posádky čeká doslova vražedná porce 213 (!) soutěžních kilometrů. Mezi dvanácti rychlostními zkouškami jsou zařazeny i dva průjezdy dvaačtyřicetikilometrovou bombou Heuvelland, která po prvním průjezdu přenese posádky do druhé půli dne, resp. po druhém zakončí celou rally. Cíl celé soutěže je plánován na 22:30.