www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 24. ledna 2019, Svátek má Milena, zítra Miloš

Mistrovství světa

ME

MČR a RSS

Ostatní soutěže

Autosport.cz

Reklama

SOUHRN: Sébastien Ogier opět vyhrál Rallye Monte Carlo

28. ledna 2018 • 13:30

Je to konečně tady, nová sezóna mistrovství světa v automobilových soutěžích začíná. Po loňské úspěšné premiéře vozů nejnovější specifikace WRC se můžeme těšit na další napínavou sezónu. Průběh legendární Rallye Monte Carlo můžete sledovat ŽIVĚ společně se serverem AutoSport.CZ.

Craig Breen - Scott Martin (Citroën C3 WRC) - Rallye Monte Carlo 2018

Online výsledky - Rally Radio

Diskuse k soutěži (+fotky a videa) - Další informace k Rallye Monte Carlo

- - - - - - - - - - - - - 4. etapa - - - - - - - - - - - - -

Průběžné pořadí mistrovství světa

Sébastien Ogier opět vyhrál Rallye Monte Carlo a potvrdil dominanci francouzských jezdců na této soutěži. Druhým místem zazářil při premiéře s Toyotou Yaris WRC Ott Tänak, třetí místo nakonec získal další jezdec Toyoty Jari-Matti Latvala.

Sébastien Ogier - Julien Ingrassia (Ford Fiesta WRC) - Rallye Monte Carlo 2018

Přestože to před dnešní etapou vypadalo na velkou nudu, nakonec se Monte projevilo ve své tradiční kráse. Sice nezačal padat sníh, druhá půlka legendárního Col de Turini však byla pod ledem, což v kombinaci se suchou první půlkou i následující zkouškou zamíchala pořadím. První trojice si své pozice hlídala celkem bez problémů, o další příčky se však bojovalo doslova až do závěrečné zkoušky. A právě ta o všem rozhodla. Nejlepší pozici měl s velkým náskokem Esapekka Lappi, na poslední zkoušce však vylétl z trati, dlouho nebyl schopen zařadit zpátečku a nakonec dopadl ze všech bojujících pilotů nejhůře. Doslova o desetinky bojovali Neuville s Evansem, nakonec díky poslední zkoušce skončil lépe Neuville o pouhou jednu jedinou vteřinu. Oba pak počítali s tím, že skončí i před celou soutěž se trápícím Krisem Meekem. Ten však překvapil všechny přítomné a prolétl závěrečnou powerstage nejrychlejším časem, za což byl odměněn nejen bonusovými body za vítězství, ale také posunem na čtvrtou příčku absolutního pořadí.

Osmý nakonec dojel Bryan Bouffier, který se nevyvaroval výletu do sněhové bariéry na druhém Turini, i tak se dokázal udržet před Craigem Breenem. První desítku uzavřel Jan Kopecký, který suverénně zvítězil v hodnocení WRC2, když druhého De Méviuse porazil téměř o čtvrt hodiny. Druhý nejrychlejší vůz kategorie R5 Rovanpery, který nejel v rámci WRC2, ztratil více než 5 minut. Ještě bídněji obsazená kategorie WRC3 se stala kořistí italského veterána Enrica Brazzoliho.

UPDATE: Vůz Guillauma de Méviuse byl osazen lehčí baterii, než předepisují předpisy. Za to dostal penalizaci 19 minut a klesl na poslední (čtvrté) místo v rámci WRC2.

Startovní pořadí do 4. etapy

- - - - - - - - - - - - - 3. etapa - - - - - - - - - - - - -

Craig Breen - Scott Martin (Citroën C3 WRC) - Rallye Monte Carlo 2018

I po sobotě je na čele Sébastien Ogier, přesto se situace trochu zamotala. Rozhodující zkouškou dne byl úvodní test Agnières en Dévoluy – Corps, který byl z velké části pod sněhem a ledem, s postupujícím časem však roztával, takže později startující posádky měly výhodu. Zkoušku tak vyhrál Andreas Mikkelsen o 22 vteřin před Ogieriem, který však celkově druhému Tänakovi nadělil více než minutu. Výborný čtvrtý čas zajel Andrea Nucita s Fiatem 124 Abarth RGT, který však startoval o hodinu později, než první auta. Kromě řady problémů a časových ztrát přinesl tento úsek i jedno odstoupení - po havárii skončil do té doby dle splitů nejrychlejší Dani Sordo.

V dalších zkouškách, které byly již na konstantnějším mokrém nebo suchém povrchu, Tänak snižoval ztrátu na Ogiera, nakonec se dokázal dostat jen kousek nad půl minuty. Ve zbytku pole se jelo již v poklidu, o největší vzrušení se postaral Esapekka Lappi, který po defektu musel měnit kolo a propadl se za Meeka, ale ještě do konce etapy se dokázal vrátit před něj. Elfyn Evans a Thierry Neuville dle očekávání přeskočili Bouffiera a dostali se na šesté respektive sedmé místo.

V rámci WRC2 suverénně kraluje Jan Kopecký, náskok na druhého De Meviuse je již 12 minut. Druhý ve třídě RC2 je Kalle Rovanperä, po havárii skončil Veiby a technická závada vyřadila Abbringa s Camillim.

Startovní pořadí do 3. etapy

- - - - - - - - - - - - - 2. etapa - - - - - - - - - - - - -

Bryan Bouffier - Xavier Panseri (Ford Fiesta WRC) - Rallye Monte Carlo 2018

Také po druhé etapě vede Sébastien Ogier, jeho náskok se však zmenšil. Může za to jeho jezdecká chyba na předposlední zkoušce dnešního dne, kdy se přetočil ve vracáku a spadl do příkopy, odkud jej museli tahat diváci. I tak si udržel vedení před nejrychlejším jezdcem dnešního dne Ottem Tänakem.

Aby Ogier udělal dvě chyby během jediné soutěže, to se tak často nestává. Po včerejších hodinách si dnes to samé zopakoval na RZ 7, diváci jej však dokázali z příkopy dostat rychle a mnoho času neztratil. Jinak se vesměs pokračovalo v trendu, který nastavila včerejší úvodní zkouška, která určila pořadí jezdců.

Nejrychlejší jízdou dneska se dokázal na druhé místo probít Ott Tänak a ztráta necelých 15 vteřin značí, že by boj o vítězství mohl být ještě zajímavý. To třetí Sordo již ztrácí skoro minutu a musí se dívat spíše za sebe, kde se na něj tlačí dvojice Toyot v pořadí Lappi+Latvala. Za nimi je demotivovaný a trápící se Meeke následovaný Bouffierem a dalšímí jezdci se včerejšími trably Evansem a Neuvillem. Až na desáté místo klesl Craig Breen, kterého v dnešní první sekci trápily brzdy. Prvním odstoupeným WRC letošní sezóny se stal Andreas Mikkelsen, kterého zradil alternátor.

Zato v již tak slabě obsazené kategorii WRC2 nastala pohroma, když havarovali oba jezdci Fordu Camilli a Suninen. V čele je tak Jan Kopecký s více než osmiminutovým náskokem na Guillauma De Meviuse. V rámci vozů R5 je to trochu lepší, druhý Veiby ztrácí jen minutu a půl. Ze hry je také poslední pronásledovatel Kopeckého Stéphane Sarrazin, který na předposlední zkoušce dnešního dne havaroval.

Startovní pořadí do 2. etapy

- - - - - - - - - - - - - 1. etapa - - - - - - - - - - - - -

Sébastien Ogier - Julien Ingrassia (Ford Fiesta WRC) - Rallye Monte Carlo 2018

První etapa přinesla celkem konstantní počasí, většina tratě prvních dvou úseků byla suchá nebo vlhká. Pouze pár zrádných zledovatělých míst na úvodním testu přichystalo většině pilotů obrovské problémy, prakticky nikdo se nevyhnul jezdecké chybě.

Po první sekci tak vede Sébastien Ogier, přestože na prvním testu po hodinách ve zledovatělém vracáku vykroužil hodiny. Nejméně chyb udělali Mikkelsen se Sordem, kteří se tak drží na stupních vítězů. Naopak ostatní soupeři úspěšně vymetali příkopy nebo dělali hodiny a poztráceli spoustu drahocenných vteřin či dokonce minut. Zatím nejhůře dopald Thierry Neuville, který v příkopě nechal více než čtyři minuty, kvůli defektu pak musel měnit kolo i Elfyn Evans.

V hodnocení WRC2 vede Eric Camilli před Janem Kopeckým a Stéphanem Sarrazinem.

Startovní pořadí do 1. etapy

- - - - - - - - - - - - - SHAKEDOWN - - - - - - - - - - - -

Thierry Neuville vyhrál středeční shakedown na zahajovací soutěž letošního kalendáře mistrovství světa v automobilových soutěžích, Rallye Monte Carlo. Na pomyslné stupně vítězů jej doprovodili týmový kolega z Hyundaie Dani Sordo a Ott Tänak s Toyotou.

I letos se jel shakedown na trati kousek od servisu v Gap. Cesta byla kompletně suchá, s postupujícími průjezdy se na trati objevovalo větší množství bahna. Ještě před startem pak řešil problémy Bryan Bouffier, jehož spolujezdec si při dopolední nehodě při seznamovacích jízdách zlomil klíční kost a bude tak na poslední chvíli nahrazen Xavierem Panserim.

Výsledky shakedownu Rallye Monte Carlo

-plu- ; AutoSport.CZ
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist