www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 16. prosince 2018, Svátek má Albína, zítra Daniel

Mistrovství světa

ME

MČR a RSS

Ostatní soutěže

Autosport.cz

SOUHRN: Thierry Neuville využil své startovní pozice a vyhrál Rally Sweden

18. února 2018 • 16:00

Po měsíční pauze pokračuje mistrovství světa v automobilových na dalším tradičním závodě - Rally Sweden. Ve Švédsku tentokráte panují skutečné zimní podmínky a tak se bude zajisté nač dívat. Průběh celé soutěže můžete sledovat ŽIVĚ společně se serverem AutoSport.CZ.

Rally Sweden 2018

Online výsledky - Rally Radio

Diskuse k soutěži (+fotky a videa) - Další informace k Rally Sweden

- - - - - - - - - - - - - 3. etapa - - - - - - - - - - - - -

Průběžné pořadí mistrovství světa

Thierry Neuville - Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 Coupe WRC) - Rally Sweden 2018

Thierry Neuville naplno využil svého neúspěchu z Monte Carla a z toho plynoucí výhodné startovní pozice a zvítězil na letošním ročníku Rally Sweden. Na druhém místě skončil po dalším spolehlivém výkonu Craig Breen, až třetí skončil nejlepší seveřan Andreas Mikkelsen.

Startovní pořadí v prvních dvou etapách hrálou velkou roli a výrazně se podepsalo pod konečné výsledky letošní švédské soutěže, která se jela za ideálních zimních podmínek. Do čela se dostal Neuville a celkem v pohodě si držel první pozici. Před poslední etapou byl Mikkelsen jen necelých 10 vteřin za Breenem, nakonec se rozhodl neriskovat a pojistit si třetí příčku za Irem, kterému se ve Švédsku každoročně daří a i letos předvedl mimořádně kvalitní výkon.

Až na čtvrtou příčku se dokázal probít jednoznačně nejlepším výkonem dne Esapekka Lappi, který přeskočil jak na poslední zkoušce chybujícího Paddona, tak i dnes celkem nevýrazného Ostberga. Závěr první desítky pak uzavřeli neúspěšní z prvních dvou etap Latvala, Suninen, Tänak a Evans. Díky penalizaci za o 25 minut pozdní příjezd do ČK 19 vypadl z první desítky Sébastien Ogier, díky ní však startoval na power stage později a vybojoval čtyři body za nejrychlejším Lappim.

V hodnocení WRC2 dokázal udržet po životním výkonu mladý jezdec akademie Toyoty Takamoto Katsuta, který naplno využil výhod pneumatik Pirelli a dokázal porazit všechny své soupeře. Druhý Tidemand nakonec ztratil 4,5 vteřiny, Ole Christian Veiby dalších 26. Hodnocení JWRC opanovali domácí jezdci Dennis Rädström a Emil Bergkvist, třetí příčku obsadil Julius Tannert.

UPDATE: Elfyn Evans přijel do ČK 19A o 26 minut později a na desátou příčku tak posunul Sébastiena Ogira.

Startovní pořadí do 3. etapy

- - - - - - - - - - - - - 2. etapa - - - - - - - - - - - - -

Thierry Neuville - Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 Coupe WRC) - Rally Sweden 2018

V sobotu se startovalo podle obráceného pořadí po pátku a protože ti nejrychlejší z Monte, co v první etapě propadli kvůli čištění tratě, jeli i dnes vepředu, opakovala se situace, kdy se Ogier, Meeke či Evans trápili a naopak jezdci Hyundaiem zářili.

Po druhé etapě vede s více než dvacetivteřinovým náskokem Thierry Neuville. Na druhé místo se však probil dnes velmi pěkně jedoucí Craig Breen, na třetí místo klesl, hlavně vinou hodin na RZ 10, Andreas Mikkelsen. Do minutové ztráty se ještě dokázali dostat Hayden Paddon a Mads Ostberg, kousek za ním na dostřel je i Esapekka Lappi.

Ostatní soupeři už mají větší ztrátu a povětšinou si jedou svůj závod. O největší vzrušení se tak postarali Kris Meeke a Ott Tänak na RZ 13. Na ní vylétl do sněhové bariéry Kris Meeke. Za pomocí diváků se vrátil zpět na trať, ale kvůli problémům s turbem pokračoval na blinkry pomalejší jízdou do cíle. Tu se přiřítil Ott Tänak a na úzké cestě došlo při předjížděcím manévru ke kontaktu s Meekovým Citroënem. Tento náraz katapultoval oba opět do sněhu. Oběma se podařilo vrátit po čase zpět na trať, dříve odjel Meeke a tak brzy došlo k opětovnému, tentokráte již vydařenějšímu předjetí. A výsledek? Ott Tänak ztratil další dvě minuty a definitivně pohřbil své naděje na slušný výsledek, Kris Meeke po zkoušce odstoupil.

V hodnocení WRC2 i nadále udivuje japonský mladík ze školy Tommi Mäkinena Takamoro Katsuta. Nejen, že je schopen se držet na trati a nedělat chyby, ale navíc soustavně zajíždí jedny z nejrychlejších časů mezi vozy R5, když mu nestíhají ani tovární jezdci Škody Tidemand a Veiby. V hodnocení JWRC vede Rädström před Berkgvistem, na třetí místo se po havárii Estonce Torna dostal Julius Tannert.

Startovní pořadí do 2. etapy

- - - - - - - - - - - - - 1. etapa - - - - - - - - - - - - -

Esapekka Lappi - Janne Ferm (Toyota Yaris WRC) - Rally Sweden 2018

Úspěch na Monte = neúspěch ve Švédsku. Velkou roli v první etapě hrálo startovní pořadí, první vozy kompletně čistily trať a vepředu jedoucí Ogier s Tänakem neměli nejmenší šanci a hlavně na francouzském multišampionovi byla frustrace znát v cíli každé rychlostní zkoušky.

Naopak se Monte příliš nevydařilo jezdcům Hyundaie, kteří si to vynahrazují ve Švédsku. Nakonec po první etapě drží první tři místa v pořadí Neuville-Mikkelsen-Paddon, který až na poslední zkoušce těsně předjel dvojici Citroënů Breen-Ostberg.

V pořadí WRC2 překvapivě kraluje japonský mladík Takamoto Katsuta, díky mocnému finiči se na pouhé čtyři vteřiny dotáhl Pontus Tidemand následovaný Ole Christianem Veibym. V rámci JWRC vede Emil Bergkvist před Dennisem Radstromem.

Startovní pořadí do 1. etapy

Po úvodní superspeciální rychlostní zkoušce Rally Sweden je v čele Ott Tänak. Ten zajel na paralelní rychlostní zkoušce v Karlstadu nejrychlejší čas před Jari-Matti Latvalou a Madsem Ostbergem. Nejdůležitější ale je, že se višchni přední jezdci vyhli problémům a budou tak moci v pátek ráno začít naplno závodit. Ještě před tím je však čeká noční 102 km dlouhý přejezd z Karlstadu do UP v Torsby.

Startovní pořadí do páteční superspeciálky

- - - - - - - - - - - - - SHAKEDOWN - - - - - - - - - - - -

Obdobně jako na Rallye Monte Carlo, také ve Švédsku vyhrál dnešní shakedown tovární jezdec Hyundaie Thierry Neuville, kterému k vítězství stačily jen tři průjezdy. Přestože se ostatní snažili, ani druhý Ostberg, ani třetí Ogier svého belgického soupeře neporazili.

Nezvykle dlouhý, 6,86 km měřící shakedown začal s asi dvacetiminutovým zpožděním kvůli neukázněným divákům. Panovaly ideální zimní podmínky, řada jezdců skončila mimo trať, včetně např. Henninga Solberga či Pontuse Tidemanda.

Výsledky shakedownu Rally Sweden

-plu- ; AutoSport.CZ
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist