Dnes je 25. dubna 2024, Svátek má Marek, zítra Oto

Mistrovství světa 2018

SOUHRN: Rally Catalunya vyhrál Sébastien Loeb

28. října 2018 • 16:00

Po krátké pauze pokračuje mistrovství světa v automobilových soutěžích, tentokrát na smíšeném šotolinovém i asfaltovémpovrchu. Tentokráte se posádky vydávají do Španělska, kde se uskuteční Rally Catalunya. Průběh celé soutěže můžete sledovat ŽIVĚ společně se serverem AutoSport.CZ.

Online výsledky - Diskuse k soutěži - Další informace k Rally Catalunya

Sébastien Loeb - Daniel Elena (Citroën C3 WRC) - Rally Catalunya 2018

Jeden z nejlepších soutěžních jezdců historie vyhrál letošní ročník Rally Catalunya a připsal si tak 79. vítězství na soutěži mistrovství světa v kariéře. Druhé místo jeho nástupce Sébastiena Ogiera vyneslo do čela průběžbné klasifikace MS.

Letošní Rally Catalunya byla hodně zajímavá už od začátku. Po celý víkend byl jednoznačně nejrychlejší Ott Tänak, ani tentokráte však nedokázal dílčí časy přetavit ve vítězství. Tentokráte jej o veškeré šance připravil defekt na RZ 10. Do čela se vyhoupl Jari-Matti Latvala, ten však také nedokázal vedení udržet - pro závěrečnou etapu zvolil nevhodné pneumatiky, na předposlední zkoušce navíc chyboval, poškodil vůz a propadl se výsledkově dolů.

I Sébastien Loeb měl na mále, na předposlední zkoušce se přetočil na jednom z kruhových objezdů, kde posádky musely dělat povinné stupidní kolečka pro diváky. Nakonec svůj náskok dokázal udržet i na závěrečné Power stage a připsal si první vítězství od roku 2013, kdy triumfoval na Rally Argentina.

Dramatický byl také souboj o třetí místo, nakonec jej o pouhou půlvteřinu získal Elfyn Evans. Na poslední zkoušce totiž vytáhl na cestu kámen, který trefil za ním jedoucí Thierry Neuville a dostal defekt, který jej připravil nejen o celkový bronz, tak i také o šanci na bonusové body za power stage. Pátý dojel domácí Dani Sordo, který měl v závěru za úkol neútočit, aby nebral body Neuvillovi.

V rámci WRC2 se premiérově předvedly Volkswageny Polo Gti R5. Oba piloti předvedli, že auto je konkurenceschopné. Eric Camilli opět nedokázal dojet do cíle superally, první pořádný výsledek pro nové auto tak připsal bronzem Petter Solberg za nedostižným duem továrních Škodovek. V něm byl i díky lepším volbám pneumatik rychlejší Kalle Rovanperä, který porazil druhého šampiona WRC2 Kopeckého o 8,5 vteřiny. Prakticky nikoho nezajímající kategorii WRC3 vyhrál Enrico Brazzoli, který se zároveň stal šampionem WRC3. Na nejrychlejšího pilota třídy RC4 však ztratil propastných 13 minut.

Závěrečným podnikem mistrovství světa bude Rally Australia v polovině listopadu. Právě tam se rozhodne o zisku titulu mistra světa.