Dnes je 5. května 2024, Svátek má Klaudie, zítra Radoslav

OS 08 - Arctic Lapland Rally

Arctic Lapland Rally v rukou Juhy Sala

29. ledna 2008 • 10:00

Juha Salo, třetí muž předchozích dvou vydání Arctic Lapland Rally, letos konečně vyhrál zahajovací podnik finského mistrovství. Na druhém místě skončil Kosti Katajamäki, stupně vítězů doplnil Jari Ketomaa, který se po letech vrátil do kokpitu Subaru. Poprvé a naposledy jel s modelem N12 z dílen Tommi Mäkinen Racing; už na další rally by měl jet s novou „en-čtrnáctkou“.

Salo vyhrál prvních pět rychlostních zkoušek, největším konkurentem mu byl letos nový týmový kolega Katajamäki, pozadu nebyl ani Kristian Sohlberg, jenž poprvé vyjel s Puntem S2000 zlínského JM Engineeringu. Ten ale skončil na RZ 3 na dlouhé čtyři minuty v závěji, na další zkoušce posádka ztratila další dvě kvůli zanesenému chladícímu otvoru sněhem; po této vložce Sohlberg odstoupil. Nedařilo se ani jezdcům s vozy WRC; Jukka Ketomäki kvůli poruše své Octavie WRC do soutěže ani nenastoupil, Janne Tuohino s Imprezou WRC vypůjčenou z Maďarska se sice zpočátku držel na čele klasifikace, pak ale poškodil převodovku a po RZ 4 odstoupil.

Druhý den Salo vyhrál už jen dvě vložky a pouze hlídal svou pozici. Na druhé místo se dokázal probojovat Ketomaa, o stříbrný post ale přišel na závěrečné speciálce díky útoku Mostino Katajamäkiho. Ketomův nový kolega v Subaru Dealer Teamu Finland, Teemu Arminen, odstoupil po jezdecké chybě na RZ 9, jen o vložku dál dojeli Jukka Hiltunen a Jarmo Mikkonen, který namísto ohlášeného Peugeot 206 WRC nastoupil s „áčkovým“ lancerem. Celkové čtvrté místo a vítězství ve skupině A si tak připsal Jussi Välimäki.