www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 28. dubna 2024, Svátek má Vlastislav, zítra Robert

Mistrovství světa

ME

MČR a RSS

Ostatní soutěže

Autosport.cz

Rally cestopis: Ypres

20. června 2011 • 16:50

Česky Ypry, francouzsky Ypres, nebo chcete-li, tak klidně i vlámsky Ieper, jsou pro belgického fanouška automobilových soutěží stejnou Mekkou domácích soutěží, jakou je pro toho českého zlínská Barumka. Obě soutěže patří k perlám a vrcholům seriálu Intercontinental Rally Challenge. Zatímco však moderní Zlín hlásá především prosperitu a pokrok Baťových závodů, belgické město může být hrdé na svou bohatou a dlouhou historii, ale zároveň je stále smutným mementem minulosti.

Vojenský hřbitov v Yprách

Když jsem poprvé před lety přijel do Yper, po cestě jsem se těšil především na to, že se podívám do nové destinace, uvidím nové rychlostní zkoušky a opět se setkám s řadou přátel z rallyové Evropy. Po příjezdu do místa konání soutěže mě však hluboce zasáhlo něco zcela jiného. A ani po několika letech, kdy se do těchto míst pravidelně vracím, se v tomto městě a jeho okolí stále nepřestávám setkávat s vnitřním pocitem obrovského zmaru a smutku.

Ať totiž chcete nebo ne, to co rozhodně nemůžete v tomto koutě Západních Flander přehlédnout, jsou bez nadsázky lesy bílých křížů na vojenských hřbitovech. Jména, která zní fanouškovi rally velmi povědomě, ať už tedy samotné Ypry, Langemark či Bikschote, se totiž v průběhu 1. světové války stala synonymem válečného běsnění a beznaděje. Jen na malém území v Yperském oblouku (též nazývaném jako Yperská kapsa) na ploše o rozloze 10 x 15 km v průběhu vleklých čtyřletých bojů zemřelo půl milonu vojáků a stejný počet jich zde bylo zraněno! Zákopová válka na území rozrytém krátery po dělostřeleckých pumách a minách byla v té době poseta lidskými těly, většinou spíše jejich troskami.

Ypry v roce 1917 - fotografie z National Geographic Magazine, 31. číslo

Nádherné Ypry, pyšnící se historií sahající až do prvního století před Kristem, a které dnes mají okolo 35 tisíc stálých obyvatel, pak byly palbou německého dělostřelectva totálně srovnány se zemí. Traduje se, že jezdec sedící na koni, který se zastavil na náměstí Grote Markt, kde je dnes při rally servisní zóna, dohlédl ze hřbetu zvířete na oba konce města, aniž by mu v tom bránila jediná stavba!

Navěky se zapsaly Ypry do historie černým písmem 22. dubna 1915 při tzv. Druhé bitvě o Ypry. Poprvé v dějinách zde bylo použito chemické zbraně, toxického plynu na bázi chlóru, který nasadila u Langemarku německá vojska proti vojákům spojenecké aliance. Tento plyn se tak do dějin zapsal jako nechvalně známý 'Yperit', jenž zasaženým vojákům, kteří si včas nestihli nasadit ochrannou plynovou masku, doslova zaživa rozežral plíce. Ani to však nakonec nepomohlo Němcům k prolomení fronty.

Ypry - muzeum Na Flanderských polích

Kruté boje v jámách a zákopech plných vody a bláta na uzemí vedoucím k přístavům Calais a Dunkerque na pobřeží Severního moře dnes připomíná okolo 170ti vojenských hřbitovů, na kterých jsou pohřbeni padlí vojáci (nebo mnohdy jenom to, co z nich zbylo) obou znepřátelených stran. Řada z nich pak dodnes není označena jediným jménem či datem. Samotné Ypry pak byly nakonec znovu vybudovány, když doslova povstaly podobně jako bájný Fénix z popela a jejich rekonstukce do jejich původní středověké podoby byla dokončena až v roce 1967, včetně náherné dominanty města, tedy tržiště a katedrály, z jejíž většiny po posledních bombardováních zbyla jen část obvodových zdí okolo výšky dvou metrů.

Pakliže se vydáte sledovat letošní Geko Ypres Rally na vlastní oči, možná se vám poštěstí shlédnout vzpomínkový ceremoniál před Menin Gate, tedy Meninskou bránou, podél níž tradičně soutěžící přijíždějí do servisní zóny. Každý den přesně v osm hodin večer se zde zastaví provoz, utichne hluk motorů a i soutěžní vozidla musí být tímto místem přetlačena pouze lidskou silou. Trubači zatroubí známou píseň 'Last Post', tedy vojenskou večerku a jeden z účastníků obřadu přednese úryvek z básně Lawrence Binyona 'Pro padlé'. S výjimkou 2. světové války, kdy byly Ypry obsazeny Němci, se zde tento obřad koná bez přerušení od 24. července 1927.

Menin Gate

Na stěnách Menin Gate je pak vytesáno 54 896 jmen vojáků Britského království, jejichž těla nebyla nikdy nalezena či identifikována. Pro dalších téměř 35 tisíc jmen, která zde měla být také zapsána, už nezbylo místo a jejich jména jsou tak vytesána do zdí vojenského hřbitova Tyne Cott, vzdáleném několik kilometrů severně od Yper. Jeden z četných menších Yperských hřbitovů se nalézá také přímo na konci servisní zóny.

Západní Flandry jsou 1. světovou válkou poznamenány do dnešních dní. Na vlastní oči jsme se o tom přesvědčili po jednom z ročníků soutěže, kdy jsme byli ubytování na farmě a sousedy našich domácích jsme byli pozváni na večerní oslavu. Když byla zábava v plném proudu, zeptal se nás jeden ze sousedů, zda bychom nechtěli na památku nějakou bombu. Při pohledu na naše vytřeštěné zraky pak vzápětí pro jistotu dodal, že rozhodně není terorista, ale při každoroční orbě svých polí vždy na nějaký dělostřelecký granát radlicí traktoru narazí ...

Ypry - Cloth Hall (soukenická tržnice)

A propos - domorodci, tedy Vlámové. Jejich mateřština je pro nás jako Slovany naprosto nesrozumitelnou hatmatilkou, ale vždy se s nimi domluvíte. Ať už lámanou angličtinou, nebo jen rukama a nohama. Zdejší lidé, možná i proto, že minulost jejich předků je zatížena hroznou tragédií 1. světové války, patří k nejpřátelštějším, které jsem na kontinentální Evropě měl možnost poznat. A pokud jde o ubytování a pohostinství na rodinné farmě paní Erny, na toto místo se vždy velmi rád vracím.

Až se tedy ocitnete v Yprách, ať už při obdivování krás tohoto malebného městečka, sledování rally v nádherné kulise historických budov nebo pohodovém zevlování po četných místních kavárnách plných dobrot a ochutnávání belgického třešňového piva - Krieku, zkuste si alespoň na chvíli vzpomenout na pohnutou historii tohoto místa. Koneckonců, na širých Flanderských polích dodnes leží také řada Čechů, Moravanů a také těch vojáků, kteří v naší zemi měli své kořeny.

Jan Vaškovič; AutoSport.CZ
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
21.06.2011 19:34
slonikyta
Nejsem fanda historek kdy, kde, co a proč kdo zapomněl, nestihl, proč stihnul ap., proto nečtu deníčky. Udělal jsem výjimku.
Proto se ptám; Ypry, Kafkovo město?
21.06.2011 10:08
Mirekfric
Ale jo, atmosféra na náměstí v průběhu rally je skvělá a rally sama je taky super :-)
21.06.2011 09:51
Melmisek
Já bych to trochu odlehčil, krom toho, že nemají rádi ohňostroje, za což mě chtěli na náměstí zavřít, tak se na naáměstí vytvoří výborná atmosféra a i staří lidé se nechají strhnout davem... Těžko říct, zda-li jsou to turisté, čí místní...
20.06.2011 22:45
Mirekfric
Na mě to taky působí dost rozporuplně. To, jak na každém kroku vidíte, že město celý rok žije jen z prapodivného cestovního ruchu - anglických důchodců, kterým na místních polích padl někdo z příbuzných. Působí to takovým zvláštním až tragikomickým dojmem, když všechny ty turistické cetky a upomínkové předměty, které by jinak mohly být stejné jako všude jinde, tady odkazují na smrt tisíců lidí v nesmylsné válce. Můžete si koupit pohlednice s hroby, repliku helmy nebo maketu kulometu, kterým zastřelili před sto lety vašeho pradědečka. To všechno a ty hřbitovy všude okolo, to prostě je samo o sobě tak strašně podivné...
20.06.2011 22:40
Walach
I přesto všechno doufám, že se tam zase někdy podívám... na rally :-)
20.06.2011 22:08
Pluto - moderátor
Nápodobně, je to hodně specifické město. Lidé jsou sice přátelští, ale stejně divní (hlavně domorodci). Ta atmosféra je tam prostě taková divná. A právě rally se daří celé tohle město probudit z depresivní letargie, náměstí i celé okolí touto soutěží doslova žije.
20.06.2011 21:44
krb
souhlasím obyvatele Ypres řadím k nejpřátelštějším lidem v Evropě.Celkově se mě město moc líbí a jsem tam rád (samozřejmě i na rally) - je to město s duší....
20.06.2011 13:15
Mirekfric
Tak to Walter určitě být mohl :-)))
20.06.2011 13:10
marekCZ
Moc hezky, loni jsem tam na to vsechno cumel s otevrenou hubou.
Uz se tam tesim, hlavne na to az mi v Kemmelu myslim ze Walter (??? opravte me kdyztak), ktery zna zdejsi autosportacke lidi (Pluto) zase rekne, ze piju pivo pro holky
20.06.2011 12:18
Plhus
Parádní čtení...kdo tam byl,určitě to pocítil...ten duch války tam je opravdu pořád...
toplist