Dnes je 5. května 2024, Svátek má Klaudie, zítra Radoslav

Silk Way Rally: Úvodní speciálka pro Želudova, Zapletal a Honda skončili

11. července 2011 • 09:10

Domácí jezdec Alexandr Želudov na Nissanu Frontier se stal vítězem úvodní speciálky letošní Silk Way Rally před Polákem Krzystofem Holowczyczem na BMW X3. Test z Moskvy do Lipetsku přinesl naopak potíže favorizovanému Stephanu Peterhanselovi. V kategorii kamionů úřadovaly Kamazy, když kompletní stupně vítězů obsadili Nikolajev, Kabirov a Ardavičus. Na start podniku dakarské série se postavilo celkem 93 posádek v kategorii automobilů a 34 v kategorii trucků.

Peterhansel by prvním jezdcem, který se vydal na trať 260,23 km dlouhého testu, ale namísto očekávaného útoku musel zastavit na 43. kilometru a řešit problémy s elektronikou svého Mini All4. Devítinásobný dakarský šampion tak ztratil přes dvě hodiny a test dokončil na 68. místě.

Stéphane Peterhansel, MINI All4 - Silk Way Rally 2011

„Po 43. kilometrech jsem v jedné mokré koleji zabrzdil, zablokoval kola a motor zhasnul. Vyřadil jsem, znovu nastartoval a auto jelo v bezpečném režimu. Ujeli jsme několik kilometrů a pak se znova zastavilo ... a my jsme ho nemohli nastartovat. Pak se to podařilo, ale motor zhasnul pokaždé, když jsme vytočili více než 2500 otáček za minuty,“ popisoval své peripetie Peterhansel.

Želudov využil výhody své startovní pozice, když zejména na zatravněných úsecích mohl jasně číst stopy svých konkurentů, a doo cíle dorazil o 3:13 minuty rychleji než populární 'Holek'. Ten se musel vyrovnat především s přehříváním motoru svého BMW, když mu vysoká tráva zakrývala sání vzduchu do motorového prostoru. Navzdory tomu však Polák uhájil druhou příčku před Ukrajincem Novickým na speciálu G-Force Proto, který zaostal o 4:57 min. za Želudovem.

Z Čechů si poněkud překvapivě nejlépe vedl Pelc, který se svým Hummerem dojel 48. (+1:02:34 hod.), o dvě příčky za ním skončil Tomáš Kašpárek na Mitsubishi (+1:05:39 hod.), Mikula na Toyotě byl 76. (+2:52:45).

Honda s Isuzu byl klasifikován v závěrečné desítce s náhradním časem 10 hodin, nicméně ze soutěže odstupuje, když mu po poruše předního diferenciálu následně přestala fungovat i převodovka. Soutěž bohužel předčasně skončila také pro Zapletala, kterému po 15. kilometrech zkolaboval motor jeho Hummeru.

Eduard Nikolajev, Kamaz Master - Silk Way Rally 2011

Kamazy v první etapě totálně dominovaly, když za zmíněným triem Nikolajev, Kabirov (+1:46) a Ardavičus (+9:11) byli klasifikováni v cíli testu Karginov (+15:22) a Mardějev (16:46). Aleš Loprais dojel šestý se ztrátou 17:29 min na Nikolajeva, Marek Spáčil byl 11. (+33:23). Na 21. příčce zakončil první den Silk Way Rally Vrátný (+58:07), 24. byl Svoboda (+1:19:19 hod.). Liaz Poláka Cabaly dojel 32. (3:17:52), za ním pak skončil Valtr (3:33:13).

Smůlu měl Hans Stacey, který ztratil téměř hodinu kvůli požáru zadního kola svého Iveca.