Dnes je 5. května 2024, Svátek má Klaudie, zítra Radoslav

Mikulášská Rally se vydařila

12. prosince 2011 • 14:05

Letošní sezona českých rally skončila druhou prosincovou sobotu při volném podniku PdTECH Mikuláš Rally. Slušovická rozlučka dopadla na výbornou, a tak všichni zúčastnění odjížděli ze Zlínska spokojeni. Vítězem posledního klání v roce se stal okruhový jezdec Tomáš Kostka se spolujezdcem Miroslavem Houštěm na voze Škoda Fabia Super 2000, který nenašel přemožitele ani na jednom z měřených úseků.

Tomáš Kostka - Miroslav Houšť, Škoda Fabia S2000 - PdTech Mikuláš Rally 2011

Pořadatelé z Rallysprint Klubu v AČR Podkopná Lhota připravili celkem 71 km dlouhou trať, která čítala 22 měřených kilometrů. Za téměř jarního počasí se postavilo na start u dostihové dráhy ve Slušovicích celkem 56 posádek ze čtyř států. Na jezdce čekal okruh kolem dostihovky a klasická rychlostní zkouška Podhoran z Vlčkové do Držkové. Okruhový jezdec Tomáš Kostka, kterého navigoval nestárnoucí šéf stáje JM Racing Miroslav Houšť, nechal za svými zády jezdce na výkonnějších vozech specifikace WRC. Na druhého Grzegorze Grzyba z Polska měl neuvěřitelný náskok téměř třiadvaceti vteřin.

„Absolutně jsem podobný výsledek nečekal. Myslel jsem, že vozy WRC budou rychlejší. Tato fabia je velmi rychlá a je vidět, že může vítězit v českém šampionátu nebo v rallysprintech. Mirek Houšť to zvládl skvěle, nečekal jsem, že se tak rychle adaptuje. Po pátečním testu jsem si hodně věřil a navíc podmínky na trati, která byla hodně uklouzaná, mně velmi vyhovovali. Jeli jsme rychle, navíc před parádní atmosférou, kolem tratě byla spousta známých, kamarádů a celá rodina. Pro mě to bylo nejlepší rozloučení s letošní sezonou,“ uvedl Tomáš Kostka, který pro příští sezonu vyjednává o účasti v prestižním okruhovém šampionátu DTM. Kostka byl nejrychlejší ve všech měřených testech. Vedle Kostky skončili na medailových stupních zahraniční jezdci.

Druhý dojel do cíle Grzegorz Grzyb z Polska, který pilotoval vůz Škoda Fabia WRC. „S vozem WRC jsem toho zatím příliš mnoho nenajezdil, navíc jsme nestihli ani žádný test. Jezdím sem velmi rád a druhá příčka je parádní výsledek. Bavil jsem i diváky kolem trati, sešla se jich spousta,“ pověděl sympatický Polák. Třetí skončil slovenský šampion Jozef Béreš jr., který podobně jako Kostka jel na fabii S2000. Jeho odstup na vítěze již byl více než minutový. „Jsem maximálně spokojený, super jsme se povozili a rovněž konečný výsledek je hezký. Diváky jsme pobavili hlavně na Drift stage, kde jsme se klouzali na speciálních gumách po trati,“ řekl Jozef Béreš jr.

Jozef Béreš - Róbert Muller, Škoda Fabia S2000 - PdTech Mikuláš Rally 2011

Slovenský šampion porazil o pouhých 0,2 vteřiny Jana Štěpánka. Kroměřížský jezdec se poprvé představil na voze Mitsubishi Lancer WRC, ale zbrzdil ho defekt při druhém průjezdu slušovickým okruhem. „Najeli jsme na schovaný kanál v trávě a už to bylo. Přesto svezení s lancerem WRC nemělo chybu. Prakticky celý rok jsem neseděl kvůli pracovnímu vytížení v závodničce. Skvěle jsem si to užil,“ řekl Jan Štěpánek. Druhý červený lancer WRC osedlal druhý vicemistr Evropy Antonín Tlusťák a nebýt dvouminutové penalizace skončil by na třetím místě. Před startem druhé erzety ho pozlobila převodovka a ztrátu nabral po pozdním příjezdu do časové kontroly ve Vlčkové. Tlusťák společně s manželkou Lucií zajížděl pravidelně třetí časy, nicméně po závěrečné erzetě odstoupil.

Celkově páté místo obsadil loňský vítěz Jaroslav Orsák (Mitsubishi Lancer EVO IX). „Mohli jsme dosáhnout ještě lepšího umístění, ovšem jezdeckou chybou na začátku soutěže jsem si připsal zbytečnou ztrátu. Řízl jsem více jednu ze zatáček a v trávě trefil skrytý obrubník. Dvě kola jsme pak museli obkroužit s defektem přední i zadní pneumatiky. Poprvé jedu s Davidem Šmeidlerem a během soutěže jsme chytli správné tempo. Nyní je před námi Jänner Rally a po té se uvidí,“ vysvětlil Jaroslav Orsák.

Vítězstvím mezi dvoukolkami a především atraktivní jízdou pobavil početné diváky italský dvoukolkářský šampion Elwis Chentre, pilotující vůz Škoda Fabia R2 z dílen Impromat Motorsport. V konečném hodnocení skončil těsně za první desítkou.

Cíl slušovické soutěže spatřilo nakonec 43 posádek. Z předních jezdců havaroval při prvním průjezdu Podhoranu krátce pro startu vsetínský Jaromír Tomaštík (Subaru Impreza WRC), který narazil do stromu.

Početné fanoušky rallyového sportu na Mikulášské Rally rozehřály rozevláté smyky Slováka Ďodi Béreše na voze Audi Quattro Coupé nebo potěšil unikátní vůz Mercedes Benz 500 SLC Aleše Máčaly. Premiéru za volantem soutěžního vozu absolvovala zpěvačka Olga Lounová (Renault Clio Sport), která dojela úspěšně až do cíle. Zkrátka ve Slušovicích se bylo opět na co koukat. Rodina Minaříků z Podkopné Lhoty již nyní připravuje jubilejní 20. ročník Rallysprintu Kopná, který se pojede 12. května 2012. Máme se na co těšit!