www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 26. února 2024, Svátek má Dorota, zítra Alexandr

Mistrovství světa

ME

MČR a RSS

Ostatní soutěže

Autosport.cz

Praha už volá - a její startovce vévodí Dohnal a Cais

28. listopadu 2023 • 12:00

Již v sobotu 2. prosince poosmadvacáté zaburácí motory soutěžních vozů, které se utkají na TipCars Pražském Rallysprintu. Ten bude mít klasickou podobu, která bude letos vyšperkovaná ranním návratem na tradiční rychlostní zkoušku Cementárna. A podle předpovědi počasí se zdá, že se letos vrátí i její nevyzpytatelnost, která zejména v prvních ročnících tohoto slavného klání potrápila i mnohá známá jména.

Petr Semerád - Petr Glössl (Škoda Fabia Rally2 Evo) - TipCars Pražský Rallysprint 2022

„Sice bude na startu chybět desetinásobný vítěz naší soutěže Václav Pech, který je stále v rekonvalescenci po operaci ramene, konkurence bude ale i tak skvělá. Přestože jsme navýšili kapacitu startovní listiny na 65 posádek, museli jsme několik dalších zájemců zklamat, víc aut už se na naše rychlostní zkoušky opravdu nevejde,“ říká ředitel soutěže Petr Mihule a přidává další informace k jezdecké sestavě: „Se startovním číslem 1 se vydá na trať dvojnásobný vítěz soutěže Jan Dohnal, který se spolujezdcem Ivo Vybíralem opět osedlá jedno z posledních opravdových ´wéercéček´, konkrétně vůz Ford Fiesta WRC 2017. Starší WRC si vyzkouší i David Tomek, modernějších vozů kategorie R5/Rally2 pojede dokonce dvacet! Z nich se určitě nejvíc těšíme na škodovku talentovaného Erika Caise, kterého přivítáme na TipCars Pražském Rallysprintu úplně poprvé. Jeho spolujezdcem bude známý motoristický novinář Radek Mazal, pro nějž to jistě bude nezapomenutelný zážitek. Erik v poslední době sbírá zkušenosti spíše na zahraničních závodech, ve skvělém světle se předvedl i na nedávné ´světové´ Central European Rally, kde byl nejlepším českým jezdcem a v prestižním hodnocení WRC2 obsadil stříbrnou příčku i v mezinárodním měřítku.“

Startovní listina obsahuje i další hvězdná jména – z nich se kromě obhájce Dohnala už stihli zapsat mezi vítěze pražského klání také Jan Černý, Petr Semerád a bývalý pilot formule 1 Tomáš Enge. Dalším v čele s Vojtěchem Štajfem, Martinem Vlčkem či Martinem Semerádem uniklo v minulosti prvenství jen o vlásek a o to větší motivaci budou mít letos. Nechat zahanbit se rychlými časy určitě nebudou chtít ani další závodníci, fanoušci budou ale zvědavi i na šoumeny, kteří budou více než rychlou jízdu spíše předvádět široké smyky. V tomto směru nesporně budou hrát prim piloti starších strojů Mitsubishi Lancer, tedy Martin Šikl či Jan Sýkora. Své fanoušky mají vždycky také historické vozy, kterých se na startu ukáže čtrnáct. Jedním z nejrychlejších mezi nimi bude kultovní valašská posádka Jaroslav Vančík – Jan Tománek, která pojede se silným BMW M3. Sekundovat jim budou mj. Miroslav Janota či Stanislav Budil, kteří se už se svými historickými vozy dokázali prosadit až na medailové příčky evropského šampionátu.

Ve startovní listině XXVIII. TipCars Pražského Rallysprintu najdeme i několik kuriozit. Svůj premiérový evropský start chystá Čechoameričan George Plšek, jenž se dlouhodobě prosazuje v rámci národního šampionátu USA. Vůbec poprvé se za volant soutěžního vozu posadí spolujezdkyně Václava Kopáčka, sympatická Barbora Rendlová. Třešničkou na dortu pak je potvrzení faktu, že rally je typický rodinný sport, vždyť v Praze se předvede hned pět klanů - za volanty se posadí otec a syn Tomkové, Vlčkové i Štuksové, no a Josef Semerád a Tomáš Klokočník rozsadí za volanty soutěžních strojů dokonce po dvou potomcích.

Zbývá už jen připomenout, že XXVIII. TipCars Pražský Rallysprint startuje v sobotu 2.12. ráno, přičemž přesně v 8:00 se první vůz vydá na trať úvodní rychlostní zkoušky ´Subaru Cementárna´, vedené mezi Radotínem a Řeporyjemi na jihozápadním okraji města. Od desáté hodiny pak budou jezdci kroužit kolem známých stadionů na trati RZ ´TipCars Strahov okruh´, aby tradiční finále obstaral po čtrnácté hodině neměřený ´Epilog´, kde se i největší šoumeni z řad závodníků budou moci důkladně vyřádit.

Karel Špaček
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist