www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 22. května 2024, Svátek má Emil, zítra Vladimír

Mistrovství světa

ME

MČR a RSS

Ostatní soutěže

Autosport.cz

SOURHN: Vítězem Croatia Rally se stal Sébastien Ogier

21. dubna 2024 • 23:00

Po exotické Safari a téměř měsíční pauze se seriál mistrovství světa v automobilových soutěžích vrací zpět do Evropy a na asfaltový povrch, když se odjede další ročník Croatia Rally, jenž má letos sídlo ve městě Jablanovec. Průběh soutěže můžete sledovat ŽIVĚ společně se serverem AutoSport.CZ.

Online výsledky - Diskuse k soutěži - Další informace ke Croatia Rally

Sébastien Ogier - Vincent Landais (Toyota GR Yaris Rally1 Hybrid) - Croatia Rally 2024

Sébastien Ogier vyhrál letošní ročník Croatia Rally, přestože byl po většinu víkendu pomalejší, než jeho hlavní soupeři Elfyn Evans a Thierry Neuville. Ti však shodně na druhé nedělní zkoušce chybovali a přenechali nejvyšší stupínek legendárnímu francouzskému pilotovi.

Organizátoři chorvatského dílu mistrovství světa připravili oproti minulosti několik změn. Jednou z nich bylo přesunutí celého servisního zázemí z výstaviště v Záhřebu na periferii do pětadvacet kilometrů vzdáleného městečka Jablanovec. Udělali také několik obměn v harmonogramu, kdy se netradičně již v pátek jelo k moři na speciální zkoušku Platak. Celá páteční sekce se tak odjela bez poledního servisu, ten byl nahrazen pouze tyre fittin zónou. Mnohem větší vzruch přineslo počasí, které si v posledních měsících zahrává s celým světem. Po třicítkových vedrech tak i do Chorvatska přišlo výrazné ochlazení, takže na některých rychlostních zkouškách se dokonce vyskytoval sníh!

Prakticky hned od začátku se celé pole vozů Rally1 rozdělilo na dvě skupiny a samostatné jednotky. První skupinu tvořila trojice Neuville, Evans a Ogier. Tito tři od začátku bojovali o každou vteřinu a tyto rozdíly drželi téměř až do konce. Zpočátku měl navrch Neuville, v závěru páteční etapy zatáhl Evans, takže po první etapě měli oba shodný čas. V sobotu lehce navýšil svůj náskok Neuville, dopomohlo mu k tomu i dvojí vítězství na úseku mezi Pećurkovym Brdem a Mrežnički Novaki. Tento test měřil 9,11 km, což přimělo jednoho z Neuvillových přátel k motivačnímu cíli - v případě vítězství v obou průjezdech bylo Thierrymu přislíbeno pořízení nového Porsche 911. Thierry svůj úkol splnil, teď je na řadě kamarád a dokončit jeho části slibu. Napínavý souboj o vítězství mezi touto dvojicí nakonec rozhodla osmnáctá zkouška. Na té oba chybovali, ztratili spoustu drahocenného času a přeskočil je Sébastien Ogier, který se po celou dobu držel sice na dostřel, ale pořád v pozadí. Pravda, největší ztráta nastala už na úvodním testu díky pomalému defektu. Ani jezdecké chyby nepřipravily Evanse a Neuvilla o stupně vítězů.

Druhou výkonnostní skupinku tvořili Ott Tänak a Adrien Fourmaux. Tänak svému francouzskému soupeři sice po vteřinkách, ale ujížděl. Po RZ 17 byl mezi nimi rozdíl již sedmnáct vteřin. Na pro tento závod osudné RZ 18 však Fourmaux poškodil řízení a opravou na zkoušce ztratil propastných patnáct minut. Tím pádem byla čtvrtá příčka Tänaka bez ohrožení. Za ním se jako samostatní jedinci seřadili Takamoto Katsuta, Andreas Mikkelsen a Grégoire Munster. Ti si každý jeli svůj vlastní závod s velkými časovými rozdíly.

Zbytek první desítky obsadily již tradičně vozy kategorie Rally2. V té byli nedostižní jezdci Citroënů. Nikolay Gryazin a Yohann Rossel kralovali po celý závod, nikdo jim příliš nestíhal a zaslouženě obsadili první dvě příčky. První desítku absolutně a zároveň i trojku ve WRC2 obsadil Sami Pajari, který dokázal o pouhé tři desetiny odolat ataku Guse Greensmitha, přestože ten nebyl zaregistrován do WRC2.

V letošním roce se při neúčasti Erika Caise objevil na startu jediný český jezdec Filip Kohn, který s Fordem Fiesta Rally3 startoval v rámci kategorie Rally3. Na suverénního Rometa Jürgensona neměl a ztratil více než dvě minuty. Zato souboj o druhé místo trval až do samotného konce a až výtečný výkon soupeře na poslední zkoušce znamenal, že Kohn skončí třetí za Mattéo Chattilonem. Chorvatská soutěž se navíc jela jako druhý závod JWRC a pro nabuzené juniorské mladíky to bylo doslova Waterloo. Ti měli velké problémy udržet své vozy na trati a s tím souvisí i výsledky. Vítězem se stal Romet Jürgenson, druhý Taylor Gill ztrácel již dvě a půl minuty, bronzový Norbert Maior už minuty téměř čtyři.

Další soutěží mistrovství světa v automobilových soutěžích bude Vodafone Rally de Portugal o prvním květnovém víkendu.

Konečné výsledky Croatia Rally

- - - - - - - - - - - - - SHAKEDOWN - - - - - - - - - - - - -

Výsledky shakedownu

- - - - - - - - - - - - - před startem - - - - - - - - - - - - -

Po exotické Safari a téměř měsíční pauze se seriál mistrovství světa v automobilových soutěžích vrací zpět do Evropy a na asfaltový povrch, když se odjede další ročník Croatia Rally, jenž má letos sídlo ve městě Jablanovec. Průběh soutěže můžete sledovat ŽIVĚ společně se serverem AutoSport.CZ.

Sébastien Ogier - Vincent Landais (Toyota GR Yaris Rally1 Hybrid) - Croatia Rally 2023
-plu- ; AutoSport.CZ
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist