www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 24. března 2019, Svátek má Gabriel, zítra Marián

Mistrovství světa

ME

MČR a RSS

Ostatní soutěže

Autosport.cz

Bratři Szejové pokračují v MČR v rally: čekají je ambiciózní výzvy

13. března 2018 • 14:00

Sedm těžkých a rozlišných závodů, kvalitní konkurence českých týmů v čele se Škodou Motorsport, skvělí jezdci s obrovskými zkušenostmi na domácích tratích, boje o sekundy a hlavně davy fanoušků - tak lze v jedné větě popsat Mistrovství ČR v rally 2018.

Jaroslaw Szeja - design na sezónu 2018

Rallysport patří v Česku k nejprestižnějším motoristickým disciplínám a kvalita MČR v rally je toho důkazem. Na jednotlivých závodech se pravidelně schází kolem stovky posádek, tato slova potvrdí i nabitá startovka úvodního podniku Kowax Valašské rally ValMez 2018 s řadou vozů kategorie R5 a WRC, které mají největší šance bojovat o stupně vítězů. Vypovídající je také zájem fanoušků a návštěvnost tratí rychlostních zkoušek. Lze očekávat, že se na tomto faktu nic nezmění.

Loňská sezona byla pro bratry Szejovi premiérovým rokem v kokpitu vozu R5. Přesto se stali nejúspěšnější zahraniční posádkou na českých tratích. Během sedmi závodů vybojoval tým z Ustroně celkem 120 mistrovských bodů, což mu zajistilo páté místo v konečném hodnocení. Tento rok budou Jarek a Marcin pokračovat v podobném snažení. Polská dvojice pojede se stejným vozem, se kterým startovala i minulý rok, tedy s Fordem Fiesta R5. Ten připravuje tým Orsák Rallysport. Pokračující podpora týmových partnerů a zkušenosti získané v minulém roce jim jistě budou nápomocny v jejich letošních startech. V sezoně 2018 tým nově podpoří česká firma Kowax, osmý rok bude strategickým partnerem bratří Szejů GK Forge, neboli společnost z Goleszowa, podnikající v kovoobrábění.

Kalendář Mistrovství ČR v rally 2018:

23. - 25. března - Kowax Valašská rally ValMez

20. - 21. dubna - Rally Šumava Klatovy

18. - 19. května - Rallye Český Krumlov

15. - 16. června - Agrotec Petronas Syntium rally Hustopeče

30. června - 1. července - Rally Bohemia

24. - 26. srpna - Barum Czech Rally Zlín (seriál ERC)

5. - 7. října - Rally Příbram

Jarek Szeja: „Zima se vždy tváří jako dlouhá pauza mezi sezonami, ale ve skutečnosti je to období tvrdé práce nad přípravou programu startů v nové sezóně. Tento rok finalizace programu trvala poněkud déle, ale nejdůležitější je, že pro české fanoušky máme dobrou zprávu. S vozem Ford Fiesta R5, který nám umožní bojovat o nejvyšší příčky, budeme pokračovat v MČR v rally. Nikdy mi nechyběla motivace a vytrvalost, ale po třech sezónách na českých silnicích vím, že kvalitní konkurence a vysoká jezdecká úroveň soupeřů mě jako sportovce motivuje o to více. Proto se také na další sezónu velmi těším a už se nemohu dočkat soubojů, které začnou za necelé dva týdny při Valašské rally. Jako tým se snažíme neustále rozvíjet, takže bych tento rok chtěl naplno využít zkušenosti posbírané v minulých sezonách, a tak dosáhnut ještě lepších výsledků. Zároveň jsem pyšný na výsledky, kterých jsme společně s partnerem GK Forge dosáhli. S partnerem, díky kterému jsme mohli neustále postupovat dopředu a dostat se až na místa, kde nyní jsme. V této sezóně chci za sebe slíbit, že se pokusím Ford Fiesta R5 v barvách GK Forge a našeho nového partnera, firmy Kowax, vždy dovést zdárně do cíle, s co možná nejlepším výsledkem.“

JAROSŁAW SZEJA / MARCIN SZEJA – INFORMACE O TÝMU:

Ambiciózní sportovci si vždy před sebe staví vysoké cíle. Ale v každodenním životě jsou Jarek a Marcin manželé a otcové svých rodin a osobnosti budují si vlastní podnikání. Když se ale posadí do závodního auta, stává se z nich jedna z nejlépe sehraných dvojic v Polsku. Podstupují každou výzvu a vždy se snaží rozvíjet své schopnosti. Jak sami tvrdí, na závodech se skvěle doplňují a jak to mezi bratry bývá, vždy si rychle vysvětlí jakékoli nedorozumění.

Bratrský tandem z Ústroně se poprvé společně objevil na tratích rally při 53. Rally Wisły 2006. Sezónu 2016 pak zakončil jako mistři ČR v produkční kategorii (tř. 3). Rally Příbram 2016, kde se o titulu rozhodlo, byla už jejich 91. společným startem. Marcin podle statistik má ještě na svém kontě o čtyři starty více než jeho starší bratr.

Jarek a Marcin svou kariéru zahájili Peugeotem 106. Seznam všech soutěžních aut, ve kterých závodili, je opravdu dlouhý: Peugeot 206 RC, Honda Civic Type-R, Renault Clio Sport, Opel Astra GSi, Citroën C2 R2 Max nebo Ford Fiesta R2. Od roku 2015 startovali se Subaru Impreza, s náhonem na všechna čtyři kola.

Bratři Szejové úspěšně debutovali v MČR produkčním vítězstvím na Rally Šumava Klatovy 2015. Během sezon 2015 – 16 startovali na devatenácti závodech, z toho čtyřikrát se radovali z výhry ve skupině PV. Během mistrovské sezony 2016, která čítala devět startů a 90 rychlostních zkoušek, celkem s testy přes 1600 ostrých kilometrů, spotřebovali skoro 200 pneumatik a asi 2000 litrů závodního paliva.

Na cestě za titulem MČR ve třídě 3 (PV) dosáhli na tři vítězství - Rally Šumava, Barum rally a Příbram. Největší satisfakcí bylo prvenství na Barum Rally Zlín, legendárním a nejprestižnějším českém závodě a zároveň jednom z nejtěžších asfaltových klání v seriálu Mistrovství Evropy v rally.

-pr-
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist