www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 14. prosince 2018, Svátek má Lýdie, zítra Radana

Mistrovství světa

ME

MČR a RSS

Ostatní soutěže

Autosport.cz

Filip Mareš pojede MČR se Škodou Fabia R5

14. března 2018 • 12:30

Úřadující mistr České republiky 2WD a loňský úspěšný juniorský reprezentant v mistrovství Evropy Filip Mareš odhalil plány pro letošní sezónu. Bude startovat v kompletním mistrovství České republiky s vozem Škoda Fabia R5.

Filip Mareš - design pro sezónu 2018

Loňská sezóna dopadla pro Mareše téměř dokonale - vítězství v MČR 2WD si pojistil už po Barum Czech Rally Zlín, v mistrovství Evropy juniorů bojoval až do závěrečného závodu o vítězství, nakonec skončil třetí. Proto se nabízela otázka, jak dál. „Vážně jsme řešili pokračování v mistrovství Evropy, měli jsme nabídku od Opelu i Saintelocu, což je vlastně tovární tým Peugeot. Nakonec jsme se rozhodli pro postup do vyššího vozu,“ řekl Stanislav Kafka, viceprezident AČR pro automobilový sport.

I v rámci kategorie R5 se vybíralo mezi několika týmy, nakonec padla volba na Kresta Racing. „Tým Romana Kresty je jeden z nejlepších u nás, navíc jsme chtěli pro Filipa i mentora, který by mu na závodech pomáhal,“ prozradil Kafka.

Filip Mareš se společně s Janem Hlouškem a Škodou Fabia R5 představí na všech soutěžích mistrovství České republiky v barvách ACA Škoda Autoklub Teamu. Tým však nevylučuje možnost přidání dalších startů. „Vloni jsem se namlsal starty v zahraničí, takže vím, jaký potenciál se v zahraničních závodech skrývá, hodně jsme se tam naučili. Pokud bych si mohl vybrat, tak bych se tam samozřejmě vydal i letos. Nicméně, pořád jsme nohama na zemi, čeká nás učení s novým autem. Chceme jít postupně a tomu budeme podřizovat náš program,“ řekl Filip Mareš.

Záznam z tiskové konference - představení sezóny Filipa Mareše

---

Oficiální tisková zpráva

Třicátým sedmým ročníkem Valašské rally odstartuje letošní mistrovství České republiky v automobilových soutěžích. Kromě účasti tradičních předních posádek se příznivci naší domácí scény mohou těšit na velký přestup talentovaného Filipa Mareše do prestižní kategorie R5.

Filip Mareš patří bezesporu mezi nejvýraznější juniorské jezdce českého šampionátu a právě proto dostal příležitost k přestupu do nejvyšší kategorie.

„Poslední dvě sezóny jsme společně s Honzou Hlouškem startovali s podporou Autoklubu České republiky v rámci projektu Autoklub Rally Talent. Doma v Čechách se nám, mimo jiné, podařilo dvakrát vybojovat titul Juniorských mistrů a loni i titul ve „dvoukolkách“. Také mezi evropskými juniory jsme bojovali až do posledního závodu o prventství. Nakonec jsme skončili třetí. Přesto jsme, myslím, zanechali při premiérové sezóně velmi slušný dojem,“ ohlíží se za uplynulými sezónami semčický jezdec a pokračuje: „Otázku přestupu do silné čtyřkolky kategorie R5 jsme začali řešit již v první polovině loňské sezóny a variant bylo zpočátku více. Nám ale nešlo o to, si za každou cenu půjčit vůz kategorie R5, vyrazit na závody a po sezóně nevědět co dále. Vše jsme opravdu pečlivě zvažovali, chtěli jsme dlouhodobý, smysluplný projekt se silnými partnery. Proto jsem opravdu štastný, že se podařilo propojit Autoklub České republiky se silnými partnery, v čele se společnostmi Autocentrála a Škoda Auto. Spolu s Honzou Hlouškem tak budu mít skvělou příležitost, závodit v barvách nově vzniklého ACA ŠKODA AUTOKLUB TEAMu. Za to jsem opravdu velmi vděčný a všem partnerům projektu za to děkuji. Skutečně velikou přidanou hodnotu pak vidím v zázemí týmu Romana Kresty. Roman byl celé dětství mým velkým vzorem a na spolupráci s ním a celým týmem KRESTA RACING se už opravdu velmi těším,“ neskrývá své nadšení šestadvacetiletý pilot.

„Jsem si vědom toho, že přestup do kategorie R5 ze slabších „erdvojek“ nebude ničím snadným. Současně jsem ale přesvědčený, že v týmu ACA ŠKODA AUTOKLUB TEAM budeme mít pro náš přechod ty nejlepší možné podmínky. Škoda Fabia R5 je navíc špičkou ve své kategorii. Přesto si ale neděláme žádné přehnané ambice na umístění. Zpočátku nám půjde především o sbírání zkušenosti a naším hlavním cílem je vykazovat progresivní postup. Vím, že se mi tu nabízí obrovská příležitost a já hodlám udělat maximum pro to, abych ji využil,“ komentuje plány na sezónu Filip Mareš.

Přípravu vozu a technické záležitosti týmu bude mít na starosti Roman Kresta se svým týmem: „Po dlouhé době vznikl projekt výchovy mladého českého jezdce s podporou silných partnerů. Hodně mi to připomíná můj přestup do absolutní špičky před osmnácti lety. Je to, dle mého, logické pokračování juniorského projektu Autoklubu, kterého se Filip účastnil, kde prokázal svoje kvality a získal cenné zkušeností. Myslím si, že je jedním z mála, kdo má předpoklady k naplnění této myšlenky. Já mu k tomu předám všechny moje zkušenosti. Jsem rád, že tento projekt vznikl a děkuji všem partnerům za jeho uskutečnění,“ dodává Roman Kresta.

Eduard Skaba, majitel společnosti Autocentrála s.r.o. říká: „Naše společnost tradičně podporuje mladé jezdce, třináct let jsme provozovali svůj dealerský tým v seriálu Škoda Octavia Cup. Nově vzniklý ACA ŠKODA AUTOKLUB TEAM, s podporou Škody AUTO a výborným technickým zázemím Romana Kresty, je skvělým pokračováním našich aktivit v motoristickém sportu. Filip Mareš má před sebou ojedinělou šanci pokračovat ve své skvěle rozjeté kariéře. Nejen, že je dobrým jezdcem, ale je také velmi pracovitý, postupuje po logických krůčcích a neztrácí pokoru.“

Stanislav Kafka, viceprezident AČR pro automobilový sport: „AČR uvádí v život projekty, které podporují naše mladé a talentované jezdce. Pokud je průběh takového projektu úspěšný, je naší snahou dovést ho až k nejvyšším cílům. Dvě sezóny s Filipem a Honzou v rámci Rally Talentu překonaly naše očekávání. Proto je vznik ACA ŠKODA AUTOKLUB TEAMu logickým pokračováním.“

-plu- ; AutoSport.CZ
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist