www.autosport.cz - Vše o rally sportu

Dnes je 6. prosince 2019, Svátek má Mikuláš, zítra Ambrož

Mistrovství světa

ME

MČR a RSS

Ostatní soutěže

Autosport.cz

Vychází kniha 'Volant a čtyři kola Jiřího Sedláře'

12. srpna 2019 • 20:40

V minulých dnech jsme si připomněli 60. výročí narození Jiřího Sedláře a zanedlouho tomu bude 30 let, co tragicky zahynul. Rodák z Kašavy na Zlínsku se dokázal během pouhých deseti let vypracovat mezi absolutní československou špičku hned ve dvou zcela odlišných motoristických disciplínách - v závodech motokár i v automobilových soutěžích. Dodnes bychom stěží hledali srovnání pro jeho všestrannost.

náhled na knihu

Jeho krátkou, ale nesmírně úspěšnou kariéru se pokusil ve své publikaci zmapovat dlouholetý motoristický fotograf Jiří Jermakov. Během uplynulých dvou let shromáždil četná vyprávění pamětníků i množství archivních záběrů, z nichž většina nebyla nikdy publikována. V knize je zveřejněno na 350 fotografií dokreslujících jednotlivé životní etapy Jirky Sedláře. Kniha vám přiblíží chvíle, kdy podle plánku v časopise ABC začal s výrobou své první minikáry a také zjistíte, jak si na poslední chvíli svoji minikáru vylepšil před svým vůbec prvním startem v Jičíně. Přečtete si o tom, jak blizoučko bylo od jeho vyladěného Pionýra na tehdejší gottwaldovskou úrazovku.

Dovíte se o tom, jak vyráběl dvoumístné motorové vozidlo vlastní konstrukce, se kterým potom brázdil rodnou Kašavu i blízké okolí. Poznáte, jak mu 'chutnaly' první týdny jeho základní vojenské služby u strážní roty v Litoměřicích a překvapí vás, jak rychle se mu podařilo postoupit z krajského přeboru až do motokárové reprezentace. Uvidíte, jak málo v roce 1986 chybělo k zisku titulu motokárového mistra Evropy. A samozřejmě jeho začátky v rally - od jeho prvního startu v civilní Škodě 100 L až po zisk prestižního Středoevropského poháru - Mitropa Cupu. Na 250ti stranách je vylíčena životní dráha skvělého sportovce a bojovníka, který neměl vždy na růžích ustláno.

Nejen příznivcům motorsportu nabízí tato kniha mnoho zajímavých a málo známých informací o tomto výjimečném jezdci nedávné historie, na kterého bychom neměli nikdy zapomenout.

Kniha 'Volant a čtyři kola Jiřího Sedláře' má formát A4, je vytištěná na křídovém papíře a vychází v měsíci srpnu.

Bližší informace o jejím prodeji naleznete na stránkách www.mewadex.cz

-red-
Sdílet

Příspěvky / komentáře

info

Abyste mohli psát komentáře ke článkům, musíte se přihlásit
toplist